reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem Przemysł elektroniczny | 21 lutego 2020

ML System rozwija sprzedaż zagraniczną

ML System spółka technologiczna z obszaru fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), realizuje kilka istotnych projektów eksportowych w Chorwacji, Norwegii i Włoszech. Spółka oczekuje systematycznego wzrostu potencjału zagranicznego.

– Aktualnie współrealizujemy kilka prestiżowych projektów w Chorwacji, Norwegii i Włoszech, gdzie, ze względu na skomplikowany charakter przedsięwzięć i wysokie oczekiwania odnośnie do jakości produktu, inwestorzy zdecydowali się powierzyć nam wyprodukowanie i dostawę modułów BIPV. Szczególnym wyzwaniem jest budynek w Norwegii, należący do firmy z sektora „oil & gas”, w którym szkło zamontowane kilka lat temu na fasadzie wentylowanej zaczęło korodować. Ze względów bezpieczeństwa skandynawski partner wymienia zniszczone elementy na moduły PV typu szkło-szkło, a wygląd fasady, na czym zależy zamawiającemu, nie zmieni się. Jednocześnie efektywność energetyczna budynku znacznie wzrośnie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. Zarząd ML System oczekuje, że duże zainteresowanie odbiorców zagranicznych innowacyjnymi rozwiązaniami spółki pozytywnie wpłynie na osiąganą sprzedaż. Realizacja w Chorwacji, tj. nowy kompleks akademików w Osijeku, rozpoczęła się w 2018 r. Zakłada ona zintegrowanie przeziernej fasady fotowoltaicznej wykonanej w technologii szkła zespolonego o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i energetycznej o łącznej powierzchni ponad 1000 m kw. Wykonane zostaną trzyszybowe zespolenia z różną intensywnością rozmieszczenia ogniw fotowoltaicznych, dzięki czemu obiekt będzie wyróżniał się pod względem estetycznym i funkcjonalnym – podkreśla firma. Inauguracja inwestycji planowana jest na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Całkowita moc instalacji fotowoltaicznej to blisko 100 kW. W przypadku projektu norweskiego, realizowanego we współpracy z firmą wykonawczą Fusen, gdzie inwestorem jest Norwegian Petroleum Directorate z siedzibą w Stavanger (Norweski Dyrektoriat Naftowy), tj. norweska agencja rządowa odpowiedzialna za regulację zasobów ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym, montowane są dwa rodzaje modułów na fasadzie, wyprodukowanych przez ML System – moduły w pełni czarne oraz szare, wykonane w technologii nadruku ceramicznego. Uruchomienie inwestycji zaplanowano na przełomie I i II kwartału 2020 r. Całkowita moc instalacji fotowoltaicznej to 85 kW. Projekt włoski, realizowany w mieście Vicenza, zakłada wykonania fasady wentylowanej w jednym z prywatnych lokali usługowych. Uruchomienie budynku ma nastąpić w I kwartale 2020 r. ML System w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. wypracował 65,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto.
ML System S.A. to spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim, a zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec I półrocza 2019 r. zatrudniał 152 osoby, w tym 25 osób to kadra R&D. Firma ML System posiada ochronę na 18 zgłoszeń patentowych w tym dziewięć patentów już jest przyznanych.
reklama
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-1