reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGO System Przemysł elektroniczny | 17 lutego 2020

VIGO System ze wstępnym zamówieniem na prawie 23 mln PLN

W piątek, 14 lutego, VIGO System SA otrzymał od firmy Zodiac Aerotechnics SAS wstępne zamówienie na łączną kwotę 5 400 000,00 EUR (tj. 22 980 780,00 PLN według średniego kursu NBP z dnia 13 lutego 2020 r.).

Przedmiotem zamówienia, które otrzymało VIGO System jest dostawa detektorów podczerwieni od czerwca 2020 r. do listopada 2021 r. Zodiac Aerotechnics to jeden z najważniejszych klientów polskiego producenta detektorów podczerwieni. Segment firm z branży zbrojeniowej był w IV kwartale 2019 roku na drugim miejscu pod względem sprzedaży (więcej dostarczono tylko do przemysłu). Obszar zbrojeniowy odpowiadał za 36% przychodów firmy w minionym kwartale. Realizacja zamówień od francuskiego koncernu pozwoliła zwiększyć przychody segmentu o 191%, do 3,9 mln PLN. Zamówienie ma charakter wstępny i zawiera prośbę o rozpoczęcie przygotowań do produkcji, a także zobowiązanie do pokrycia kosztów przygotowań do kwoty 600.000 EUR w przypadku braku ostatecznego potwierdzenia zamówienia. Potwierdzenie zamówienia, w tym jego ostatecznej wartości oraz terminów dostaw, powinno nastąpić do 30 marca 2020 r. i jest uzależnione od doprecyzowania specyfikacji technicznej zamówienia – informuje VIGO w komunikacie. VIGO System ma za sobą dobry rok: firma wypracowała 42,9 mln PLN przychodów, wobec 37,4 mln PLN rok wcześniej. Kluczowym elementem strategii rozwoju VIGO System jest budowa nowego zakładu produkcyjnego w Ożarowie Mazowieckim oraz centrum aplikacyjno-wdrożeniowego, umożliwiającego efektywną kosztowo seryjną produkcję nawet 100 tysięcy detektorów rocznie.
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r.
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-2