reklama
reklama
© jirsak dreamstime.com Przemysł elektroniczny |

Robot AI pomoże osobom niedowidzącym

Pięć firm połączy siły by opracować robota nawigacyjnego oraz zestaw technik i komponentów, które przyczynią się do poprawy społecznej dostępności i jakości życia osób z dysfunkcją wzroku.

Alps Alpine Co. Ltd. Ltd., OMRON Corporation, Shimizu Corporation, IBM Japan, Ltd. oraz Mitsubishi Motors Corporation utworzyły Konsorcjum Platformy Zaawansowanej Wspieranej Mobilności Konsorcjum opracuje zintegrowane rozwiązania techniczne (zwane dalej "Teczką Sztucznej Inteligencji - SI"), które będą wspierały transport ludzi i komunikację z SI oraz przeprowadzi pilotażowe eksperymenty i pokazy w celu skutecznego upowszechnienia opracowanych rozwiązań – poinformowały firmy w komunikacie. W ostatnich latach liczba osób z upośledzeniem widzenia wzrasta w związku z pogorszeniem się wzroku związanym z wiekiem i pojawieniem się chorób oczu, takich jak jaskra. W badaniu przeprowadzonym przez Japońskie Towarzystwo Okulistyczne oszacowano, że w Japonii jest 1,64 miliona osób z upośledzeniem wzroku, z czego 188 000, to osoby całkowicie niewidome. Niektóre wyniki badań sugerują, że na całym świecie liczba osób z dysfunkcją wzroku potroi się do 2050 roku, co prowadzi do narastania problemów związanych z tak gwałtownym wzrostem liczby osób niedowidzących. Osoby z upośledzeniem wzroku stoją przed szeregiem wyzwań - jedną z największych przeszkód uniemożliwiających uczestnictwo w życiu społecznym jest brak możliwości swobodnego poruszania się po mieście. Na przykład osobom niedowidzącym niezwykle trudno jest wykonywać codzienne czynności, takie jak sprawdzanie trasy na mapie i dostawanie się do celu podróży, chodzenie po ulicy bez wpadania na ludzi i przedmioty, odnajdywanie sklepów poprzez sprawdzanie znaków i szyldów, ustawianie się w odpowiednich kolejkach na stacjach kolejowych i w sklepach, czy zauważanie kogoś, kogo znają i witanie się z tą osobą. Aby rozwiązać te problemy, konsorcjum będzie pracować nad stworzeniem Teczki SI, zintegrowanego rozwiązania, które pomoże osobom niedowidzącym samodzielnie poruszać się po mieście, uzupełniając informacje wizualne poprzez połączenie najnowszych możliwości SI z robotyką. Taka Teczka SI będzie składać się z urządzenia przeznaczonego do noszenia na sobie, niczym ubranie i robotem nawigacyjnym w kształcie walizki, przeznaczonym dla osób niedowidzących. Konsorcjum ma realizować swój projekt do końca listopada 2022 roku. W ramach przedsięwzięcia wyróżniono trzy główne obszary działalności:
  1. Opracowanie małego robota nawigacyjnego, który osoby niedowidzące mogą nosić ze sobą bez stresu w codziennym życiu.
  2. Integracja różnych technik i komponentów, w tym niezbędnego sprzętu (takiego jak napędy, akumulator, kamera, czujnik rozpoznawania obrazu, czujnik dotykowy i obudowa) oraz oprogramowania (jak SI, przetwarzanie danych dotyczących lokalizacji, kontrola systemu): integracja systemowa.
  3. Przeprowadzenie eksperymentów pilotażowych na prototypie Teczki SI.
Konsorcjum zostało zainspirowane badaniami, które pracujący w IBM Chieko Asakawa przeprowadził na Carnegie Mellon University (USA) w zakresie nawigacji dla osób niedowidzących. Konsorcjum przystąpi do współpracy z uniwersytetami, w tym Carnegie Mellon, a także odpowiednimi organizacjami wspierającymi osoby niedowidzące w celu opracowania nowych rozwiązań dostępności.
reklama
reklama
February 01 2023 23:01 V20.12.5-1