
© MMC
Przemysł elektroniczny |
Jak to się robi w Chinach: drony w walce z koronawirusem
Tłumy i zbiorowiska osób bez masek w miejscach publicznych są w identyfikowane i rozganiane przez komendantów korzystających z wbudowanych w drony megafonów – informuje firma MicroMultiCopter (MMC) z Shenzhen.
Firma MicroMultiCopter (MMC) z Shenzhen wdrożyła rozwiązania prewencyjne UAV i przypisała zespół ponad 200 pracowników do działań na pierwszej linii w obsłudze ponad 100 dronów w wielu miastach, w tym w Szanghaju, Guangzhou, Zhaoqing i na innych obszarach. Celem był udział w walce przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa przez zmniejszenie zagrożenia infekcją wśród pracowników mających bezpośrednią styczność z chorymi.
Oto w jaki sposób firma MMC wykorzystuje drony do walki z koronawirusem:
I. Nadawanie antenowe
W miejsce sztucznego patrolowania drony mają możliwości wykonywania patroli w 360° w celu monitorowania sytuacji naziemnej za pomocą kamer z 40-krotnym przybliżeniem. Tłumy i zbiorowiska osób bez masek w miejscach publicznych są w ten sposób identyfikowane i rozganiane przez komendantów korzystających z wbudowanych w drony megafonów. Codzienne komunikaty nadawane są z pokładów dronów w różnych dzielnicach.
II. Spryskiwanie środkami dezynfekującymi
Od stacji, przez supermarkety po małe place – drony MMC wykorzystywane są do spryskiwania środkami dezynfekującymi w miejscach publicznych. W porównaniu do tradycyjnych środków zastosowanie dronów pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu zwłaszcza w miejscach wymagających systematycznej dezynfekcji.
III. Lotnicze pomiary termalne
Dron z zamontowaną kamerą termalną automatycznie mierzy temperaturę każdej osoby dzięki wysokiej jakości sygnałowi podczerwieni. Rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane na zatłoczonych obszarach we wsparciu zarządzania naziemnego i ewakuacji.
IV. Kontrola ruchu
Od 1 lutego zespoły MMC współpracują z policją drogową w monitorowaniu przepływu ruchu. Dzięki większemu zasięgowi niż kamery stacjonarne drony MMC znacznie pomogły komendantom w szybkim rozwiązywaniu problemów – podkreśla MMC.
- Początkowo nasze drony wykorzystywane były tylko w nadawaniu komunikatów, ale wraz z pogarszaniem się sytuacji są one angażowane w coraz większą liczbę działań. Wymaga to dodatkowych funkcji, więc szybko utworzyliśmy zespół badań i rozwoju w sieci, który opracował potrzebne rozwiązania – wyjaśnił Lu Zhihui, przewodniczący MMC.