reklama
reklama
reklama
reklama
© xdew77 dreamstime.com Analizy | 24 stycznia 2020

Intel: rozwój robotów, czyli jak maszyny ułatwiają ludziom pracę

Intel wykorzystuje setną rocznica urodzin Isaaca Asimova, twórcy praw robotów, jako pretekst do przyjrzenia się rozwojowi robotyki i jej zastosowaniom.

W styczniu przypada setna rocznica urodzin Isaaca Asimova, autora książek fantastyczno-naukowych, doskonale znanego m.in. z „Ja, robot”. Asimov nie tylko ukuł termin „robotyka”, ale sformułował również słynne trzy prawa robotów, zwane też prawami Asimova. To świetna okazja, by zagłębić się nieco w historię tego sektora. Pierwsze maszyny w ludzkiej postaci powstały wieki temu, ale terminu „robot” użyto po raz pierwszy dopiero w 1920 roku. Posłużył się nim czeski pisarz Karel Čapek w swojej sztuce R.U.R. Od tamtej pory roboty weszły na stałe do kultury popularnej, od Robota Robby w filmie „Zakazana planeta”, przez C-3PO w „Gwiezdnych wojnach”, po cyborga zabójcę w „Terminatorze”. Poza światem science-fiction roboty pojawiają się obecnie coraz częściej w wielu branżach, w tym w sektorze produkcyjnym, opiece zdrowotnej i handlu detalicznym. W 1959 roku na linii montażowej General Motors zainstalowano pierwszy robot przemysłowy o nazwie Unimate. Ramię robotyczne zrewolucjonizowało zakłady produkcyjne i utorowało drogę rozwojowi robotyki w innych sektorach. Roboty automatyczne są obecnie standardowym wyposażeniem fabryk, a stopniowo dołączają do nich nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie brzegowe. W ten sposób powstają inteligentne fabryki przyszłości. W służbie zdrowia roboty mają wiele zastosowań, na przykład przeprowadzają skomplikowane operacje tak, aby ograniczyć inwazyjność zabiegu. Mniej inwazyjny zabieg chirurgiczny wymaga mniejszych nacięć, co umożliwia redukcję utraty krwi pacjenta, skraca się jego pobyt w szpitalu i czas powrotu do zdrowia. Urządzenia do zrobotyzowanej chirurgii mają na celu odtworzenie ruchu rąk chirurga, a nie działanie autonomiczne. Jednakże w niektórych przypadkach technologia ta może być potencjalnie stosowana w chirurgii zdalnej – zwanej również telechirurgią – gdzie pacjent i chirurg znajdują się w różnych miejscach. Roboty mogą również służyć do produkcji zaawansowanych protez. Na przykład jedno z ostatnich osiągnięć naukowych polega na stworzeniu sterowanego umysłem kombinezonu egzoszkieletowego, który pozwala chodzić osobie sparaliżowanej. Z robotów korzysta się również często w handlu detalicznym, zwłaszcza przy realizacji stale rosnącej liczby zamówień wynikającej z rosnących obrotów w internecie. Na przykład internetowy sklep spożywczy Ocado korzysta ze zautomatyzowanego systemu realizacji zamówień, w którym armia robotów porusza się po specjalnie przygotowanej „siatce”, a poszczególne roboty współpracują ze sobą podczas pakowania zamówień dla klientów. Roboty w branży usługowej pełnią różne funkcje, od kucharzy po baristów. Firma SoftBank Robotics, najbardziej znana ze swojego robota Pepper, niedawno otworzyła kawiarnię obsługiwaną przez uprzejme cyborgi. W kawiarni Pepper Parlor w Tokio roboty przyjmują zamówienia i rozmawiają z klientami. Firma chce zobaczyć, jak ludzie komunikują się z robotami, aby w przyszłości poprawić swoje konstrukcje.
Roboty są już powszechnie stosowane w produkcji, handlu detalicznym i służbie zdrowia, ale coraz częściej pojawiają się też w nowych branżach. W wojsku, straży pożarnej i służbach ratowniczych roboty pomagają w codziennej pracy. Pierwsze kroki w świecie robotyki stawiają też służby porządkowe. Z innowacyjnych robotów, takich jak humanoidalny Atlas i czworonożny robot-pies Spot, słynie firma Boston Dynamics. Policja w stanie Massachusetts testowała ostatnio robopsa w roli narzędzia dla sił porządkowych. Robopies może pełnić funkcję wydajnego urządzenia obserwacyjnego w sytuacjach niebezpiecznych dla policjantów. O różnorodności zastosowań robotów będzie się można wkrótce przekonać podczas oglądania programu telewizyjnego The Green Planet Davida Attenborougha. Zaplanowany na 2021 rok nowy program telewizji BBC będzie korzystać z całej gamy nowych technologii, w tym z zautomatyzowanych kamer, którymi można zdalnie sterować i filmować znajdującą się w odległych miejscach roślinność. U progu nowej dekady roboty coraz częściej będą zaznaczać swoją obecność w nowych branżach, znajdując zupełnie zaskakujące zastosowania. Jedno jest pewne – w roku 2020 rozwój robotów będzie trwał w najlepsze. Źródło: Intel, autorka: Libby Plummer, dziennikarka i miłośniczka technologii
reklama
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-1