reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ERC Przemysł elektroniczny | 22 stycznia 2020

Sukcesy polskich łazików w Indiach, a kolejne ERC ponownie w Kielcach

Łazik marsjański zespołu AGH był najlepszy na zawodach w Indiach, zespół z UW – drugi. A największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne European Rover Challenge (ERC) ponownie odbędą się w Kielcach.

Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Indian Rover Challenge – poinformowała we wtorek rzecznik prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Jako drugi uplasował się zespół UW, University of Warsaw Rover Team.
Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku. Jego tegoroczna edycja odbyła się w Vellore Institute of Technology (VIT) w Chennai.
Konstrukcja studentów z krakowskiej AGH - łazik "Kalman" - pokonała 20 zespołów z całego świata, w tym trzy z Polski. Wysoko - na 2. pozycji - uplasował się zespół UW, University of Warsaw Rover Team. Na 16. miejscu był pojazd Legendary Rover, skonstruowany na Politechnice Rzeszowskiej. Zespół z Politechniki Wrocławskiej z nowym łazikiem z rodziny Scorpio - zajął miejsce 20. Łazik studentów z AGH oceniany był w czterech następujących konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby. Do wykonania ostatniego zadania "Kalman" wykorzystał specjalnie przygotowany w tym celu moduł, pozwalający na szybkie przeprowadzenie testu jeszcze na miejscu pozyskania materiału. Łazik pokazał również niezwykłe możliwości swojego manipulatora. Poradził sobie między innymi z otwieraniem zamków, podłączaniem zasilania czy przenoszeniem skrzyni z narzędziami. W zadaniu autonomicznym Kalman udowodnił swoją samodzielność, poruszając się bez pomocy po nieznanym terenie. Nowe systemy wizyjne pomogły mu także w odszukaniu narzędzi pozostawionych przez astronautę wśród piaskowych wydm i dostarczenie ich w wyznaczone miejsca. Jak podkreśliła Anna Żmuda-Muszyńska, krakowscy studenci udoskonalali łazik przez 3,5 roku. Tegoroczny triumf poprzedziły inne sukcesy m.in. drugie miejsce w konkursie Indian Rover Challenge w 2019 i druga pozycja w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge, którą zajął we wrześniu 2019 r. Gospodarzem European Rover Challenge w tym roku będą ponownie Kielce. Szósta edycja ERC odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej, która jest współorganizatorem wydarzenia. Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem główny pomysłodawca ERC, podczas konferencji zorganizowanej w PŚk, zapowiedział, że w tym roku impreza odbędzie się w dniach 11-13 września. Rejestracja zespołów do pierwszego etapu zawodów rusza 27 stycznia. - Wprowadzone zostaną nowe kategorie nagród. Będziemy promować profesjonalne i nietypowe konstrukcje łazików. Pojawi się nagroda dla najlepszego debiutującego zespołu oraz najlepszych drużyn spoza Polski i Unii Europejskiej – dodał. Zapowiedział, że konkurencje będą bardziej wymagające. - Musimy podnosić poprzeczkę. W tym roku będziemy kładli duży nacisk na autonomię robotów, czyli możliwość sterowania łazikami bez pomocy kamer nawigujących. W konkurencji „Science”, pojawią się dodatkowe wymagania dotyczące badania próbek gleby zbieranych przez łaziki - mówił Wilczyński. We współpracę przy organizacji imprezy ma się także włączyć Europejska Agencja Kosmiczna. Udział w ubiegłorocznej edycji ERC wzięło 28 zespołów z 13 krajów świata. Imprezę odwiedziło ponad 25 tys. gości z całej Polski. Wśród uczestników byli także przedstawiciele największych agencji kosmicznych między innymi wiceszef NASA. Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-2