reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Schindler Przemysł elektroniczny | 17 stycznia 2020

Autonomiczny robot wychodzi z fabryki i pracuje w szybie windowym

Schindler we współpracy z Politechniką Federalną (ETH) w Zurychu oraz ekspertami z biznesu Robotyki ABB w Szwajcarii uruchomił projekt autonomicznego systemu, którego najważniejszym elementem jest robot.

„Zrobotyzowany system montażu wind” wykorzystuje robota przemysłowego ABB, którego podstawowym zadaniem jest wiercenie otworów i montaż elementów mocujących w szybach windowych. Przy instalacji windy wykorzystuje się nawet kilkaset kotw, służących do mocowania elementów urządzenia (oczywiście im wyższy budynek, tym więcej punktów mocowania). Aby zamontować kotwę, trzeba najpierw wywiercić odpowiednią dziurę. – Takie wiercenie w betonowym szybie to uciążliwa, powtarzalna i fizycznie wyczerpująca czynność. Ze względów bezpieczeństwa musi ona być wykonana dokładnie oraz w pełnym skupieniu — wyjaśnia Christian Studer, kierownik działu nowych technologii w firmie Schindler. – Szyb jest miejscem hałaśliwym i zapylonym, a praca w nim jest bardzo wyczerpująca – dodaje Studer.
– Dzięki cyfryzacji, która wyposaża maszynę w dodatkowe funkcje, roboty przemysłowe mogą z powodzeniem pracować poza zakładem produkcyjnym. Ten proces wychodzenia z fabryki i zwiększania zakresu zastosowania trwa już wiele lat. Szyb windowy to kolejny nieoczywisty obszar, w którym zadania uciążliwe dla człowieka mogą być zautomatyzowane przy użyciu robota – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.
reklama
reklama
November 29 2021 22:48 V19.2.0-1