reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 20 grudnia 2019

Pelixar wdroży pilotażowy projekt dronowy w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia powstanie pierwszy na świecie kompleksowy system dronowy do zarządzania lotami dronów oraz monitoringu bezpieczeństwa. W ramach projektu podpisano właśnie list intencyjny na projekt pilotażu z firmą Pelixar SA.

Pierwszy z listów intencyjnych został podpisany 18 grudnia 2019 roku z firmą Pelixar S.A. z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Rolą spółki w tym projekcie jest pilotażowe wdrożenie dronowego systemu monitoringu LSM. Planowo prace nad projektem rozpoczną się 17 stycznia i potrwają przez rok. Ich efektem ma być opracowanie rekomendacji dla powstania docelowego systemu. Program pilotażowy w gdyńskim porcie rozpocznie się od testów technologii, które mają zostać zintegrowane w jednym komplementarnym systemie. W jego skład mają wejść:
  • system DTM (Drone Traffic Managment) pozwalający na zarządzanie lotem dronów nad terenem Portu Gdynia,
  • system “Anty-Dron” umożliwiający detekcję, identyfikację oraz neutralizację szkodliwych wtargnięć nieautoryzowanych dronów,
  • dronowy system bezpieczeństwa aktywnego LSM (Lotniczy System Monitoringu) wspomagający działania monitoringu, weryfikacji zdarzeń bezpieczeństwa oraz rozpoznawania sytuacji kryzysowych.
- Gdynia tworzy pierwsze na świecie komplementarne środowisko współdziałania systemów bezzałogowych. Jest to innowacyjne rozwiązanie na skalę globalną, o którym do tej pory się nie mówiło – podkreśla Sebastian Nowicki, COO w firmie Pelixar SA. Główne korzyści bezpieczeństwa w obrębie portu wynikające z opracowania i wdrożenia systemu to przede wszystkim oszczędność związana z brakiem konieczności rozwoju dodatkowej infrastruktury portowej, a także znaczne zwiększenie szybkości i efektywności działań operacyjnych – czytamy dalej w komunikacie. Infrastruktura krytyczna w gdyńskim porcie jest bardzo zaawansowana i silnie rozbudowana, ponieważ jednostka ta ma podwójne przeznaczenie - pełni funkcję zarówno portu wojskowego, jak i cywilnego. Daje to możliwość przeprowadzenia testów nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Polska na dronowej mapie świata Polska zyskuje coraz silniejszą pozycję w badaniach i rozwoju rozwiązań dronowych do zastosowań w infrastrukturze krytycznej i portowej, wpływa na to zarówno przyjazna użytkownikom legislacja, jak i wysoko rozwinięta w tym obszarze polska technologia. Największym sprzymierzeńcem w tym temacie jest jednak umieszczony w Polsce Centralno-Europejski Demonstrator Dronowy (CEDD). CEDD jest odpowiedzialny za stworzenie rekomendacji i procedur pod przyszłe legislacje i regulacje prawne dotyczące dronów i technologii je wspierających. W ramach CEDD-u pracują komórki zadaniowe DroneLab, które dają możliwość testowania i weryfikacji systemów bezzałogowych w realnych warunkach. Jedną z DroneLab-ów jest komórka “Bezpieczeństwo”, która zgodnie z porozumieniem z końca sierpnia 2019 roku rozwijana jest na terytorium Portu Gdynia.
Działalność Pelixar Spółka Akcyjna obejmuje sektor systemów bezzałogowych, w szczególności lotnictwo bezzałogowe. Spółka zajmuje się produkcją autorskich komponentów i dronów oraz dedykowanych rozwiązań według indywidualnych wymagań użytkownika. Odbiorcami są przemysł i firmy oraz instytucje publiczne. Kluczowe obszary dostarczanych rozwiązań to: poszukiwanie i ratownictwo, pomiary i detekcja, monitoring i ochrona, inspekcje i dozór techniczny. Pelixar SA do 3 stycznia 2020 r. prowadzi emisję akcji na platformie Beesfund, za sprawą której można stać się jej współudziałowcem spółki.
reklama
reklama
November 29 2021 22:48 V19.2.0-2