reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 11 grudnia 2019

Ruszą nowe projekty grafenowe

W ramach inicjatywy Graphene Flagship zrealizowanych zostanie 11 nowych projektów, których celem będzie komercjalizacja prototypowych rozwiązań opartych na grafenie.

Graphene Flagship przeznaczy 45 mln EUR na program „Spearhead Projects”, w którym liderami projektów będą europejskie firmy przemysłowe, takie jak Airbus, Fiat Chrysler Automobiles, Lufthansa Technik, Siemens i ABB. Partnerzy będą współfinansować przedsięwzięcia i dołożą kwotę 47 mln EUR. Nowo uruchomione projekty połączą wyniki innowacyjnych badań naukowych Graphene Flagship z dążeniami partnerów handlowych do opracowania aplikacji gotowych do wprowadzenia na rynek. Uruchamiane projekty były planowane w ten sposób, by zwiększyć poziom gotowości technologicznej (Technology Readiness Level – TRL) technologii opartych na grafenie - miernika stosowanego do określenia dojrzałości technologii i jej szacowanego czasu wprowadzenia na rynek. Celem jednego z realizowanych projektów będzie poprawa stabilności perowskitowych paneli słonecznych na bazie grafenu, co ma być kluczowym czynnikiem wpływającym na zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w Europie. Realizacją zajmą się Siemens, Greatcell Solar oraz BeDimensional (spin-off Graphene Flaghip). W ramach projektu AUTOVISION prowadzonego przez Aixtron (Wielka Brytania) oraz Veoneer (Szwecja) powstaną najnowocześniejsze czujniki wizyjne, które będą miały zasadniczy wpływ na poprawę bezpieczeństwa funkcjonowania autonomicznych samochodów. Z kolei liderem projektu Metrograph zostanie Nokia. Tu celem jest opracowanie ultraszybkiego transceivera opartego na grafenie, który umożliwi komunikację z dużą prędkością i przy niskim poborze mocy.
Komisja Europejska powołała do życia inicjatywę badawczą Graphene Flagship w 2013 roku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wykorzystaniem grafenu w branży technologicznej. W skład konsorcjum weszło przeszło 150 jednostek akademickich oraz przedstawicieli biznesu z ponad 20 krajów, którzy pracują nad wykorzystaniem tego przyszłościowego materiału na masową skalę. W połowie 2019 roku Graphene Flagship mogła się pochwalić liczbą ponad 2700 publikacji naukowych, 25 przyznanymi patentami, 9 firmami spin-off oraz opracowaniem 46 produktów. Według firmy badawczej Grand View Research wartość globalnego rynku grafenowego do 2025 roku wzrośnie do 550 mln dol. W najbliższych latach ma się rozwijać w tempie blisko 38 proc. w skali roku.
reklama
August 16 2022 15:41 V20.8.14-1