reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 05 grudnia 2019

Polska na Space19+ - perspektywy rozwoju sektora kosmicznego na najbliższe trzy lata

Na posiedzeniu Rady Ministerialnej państw Europejskiej Agencji Kosmicznej polska delegacja zaalokowała na programy opcjonalne łącznie kwotę 39 mln EUR.

Większe zaangażowanie polskich naukowców oraz aktywniejszy udział małych i średnich przedsiębiorstw w łańcuchach wartości przemysłu kosmicznego – to konkluzje płynące z udziału polskiej delegacji pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Marka Niedużaka w posiedzeniu Rady Ministerialnej państw Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W ostatnim tygodniu listopada w Sewilli ministrowie państw członkowskich odpowiedzialnych za politykę kosmiczną zadecydowali o tym jakie programy kosmiczne realizowane przez Europejską Agencją Kosmiczną mogą liczyć na wsparcie organizacji w kolejnych latach. ESA realizuje dwa rodzaje programów: naukowy program obowiązkowy, w którym zobowiązane do uczestnictwa są wszystkie państwa członkowskie oraz programy opcjonalne finansowane tylko przez państwa w nich uczestniczące. Polska, zaalokowała łącznie kwotę 39 mln EUR, angażując się w siedem programów: European Exploration Envelope Programme (E3P), Space Safety Programme, Earth Observation, Programme of Advanced Research in Telecommunication Systems (ARTES 4.0), Navigation (NAVISP), General Support Technology Programme (GSTP) oraz PRODEX. Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja, która powstała po to, aby połączyć potencjał intelektualny i finansowy 22 zrzeszonych państw i efektywniej nim zarządzać. Tym sposobem państwa członkowskie ESA oraz państwa stowarzyszone razem mogą realizować projekty w obszarze badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Polska została członkiem ESA w 2012 roku. Po trwającym 7 lat okresie przejściowym nasz kraj w tym roku wszedł w etap dojrzałego członkostwa w organizacji.
reklama
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-2