reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com
PCB |

Producent PCB z Czech, Gatema, inwestuje i wchodzi na nowe rynki

Gatema zamierza rozwijać działalność na rynkach zagranicznych, a jednym z głównych kierunków ekspansji jest Polska. W ramach przygotowań, producent PCB mocno inwestował w swój park maszynowy.

Przez ponad ćwierć wieku działalności Gatema wypracowała bliskie relacje z klientami przede wszystkim z Czech i Słowacji, chociaż większa część przychodów, czyli w granicach 60% z osiąganych rocznie około 6 mln EUR, pochodzi z rynków Europy Zachodniej. Producent PCB będzie realizował obecnie plany rozwoju na kolejnych rynkach. - Chcemy wyjść z naszymi usługami szerzej na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i widzimy bardzo duży potencjał na rynku polskim, ponieważ jest duży i rozwija się w obiecującym tempie, szczególnie jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną – mówi Zdeněk Cápal, dyrektor działu PCB w firmie Gatema. - Pracujemy z klientami z wielu sektorów. Naszym atutem, w szczególności dla działów badawczo-rozwojowych, jest fakt, że zapewniamy wsparcie techniczne i produkujemy naprawdę szybko – wyjaśnia Cápal. Jak podkreśla bowiem nasz rozmówca, konkurencyjność Gatemy jest pochodną przede wszystkim dwóch czynników: ekspresowego wykonywania zleceń i olbrzymiej wiedzy inżynierskiej, którą dysponują nie tylko technolodzy produkcji, lecz i sprzedawcy. - Mamy duży zespół inżynierów, którzy doskonale rozumieją technologię produkcji PCB. Co ważne, wyróżnia nas podejście do sprzedaży, bo w dziale handlowym również pracują inżynierowie, więc już na samym początku mogą rozpoznać ewentualne problemy i zaproponować klientom zmiany. To oznacza olbrzymią oszczędność czasu w porównaniu z sytuacją, gdy handlowiec jedynie zbiera dane i przekazuje do stacji CAM – wyjaśnia szef dywizji PCB w firmie Gatema, dodając, że właśnie szybkość będzie w przyszłości stanowiła dla firm europejskich jedyną przewagę konkurencyjną w porównaniu do fabryk azjatyckich. – Obecnie w Azji płytki wykonywane są w odpowiedniej jakości, a problem dotyczy opóźnień w związku z logistyką lub ceną transportu. Dlatego dla wszystkich, którzy oczekują terminowej realizacji swojego zlecenia, nadal będziemy numerem jeden - stwierdza Zdeněk Cápal. Kilka lat temu przeciętny czas realizacji zamówienia wynosił 11-15 dni, a obecnie średni czas to 4 dni robocze, firma robi też sporo projektów ekspresowych, w ciągu 24-48 godzin. Jedną z największych inwestycji w historii firmy było otwarcie pięć lat temu nowego zakładu, ale Gatema każdego roku stara się inwestować 10% obrotów, czyli około 600 tys. EUR w nowe technologie, aby być na bieżąco i zapewniać klientom wysoką jakość. – Ten rok był wyjątkowo dobry, przeznaczyliśmy ponad 1 mln EUR na inwestycje. Aktualnie instalujemy nową linię galwaniczną, która umożliwi także produkcję skomplikowanych płytek drukowanych – informuje Zdeněk Cápal. Również w trakcie tego roku Gatema wprowadziła kilka innowacji technologicznych. Jako pierwszy producent PCB w Republice Czeskiej oferuje obróbkę powierzchniową srebrem immersyjnym, wprowadziła też produkcję płytek z impedancją sterowaną i poprawiła konfigurator www do zamówień bezpośrednich. Trzy najważniejsze zakupy Gatemy z jesieni tego roku to:
  • Linia produkcyjna do wywołania maski antylutowniczej firmy SCHMID, z automatycznym dozowaniem środków chemicznych, które umożliwia przyspieszenie procesów, ze ścisłym zachowaniem jakości, zapewniającej czystość miedzianych podkładek podlegających końcowej obróbce powierzchniowej. Cała sekwencja wywoływacza jest ponadto w pełni sterowana komputerowo.
  • Linia galwaniczna z modułem dodatkowym do wypełniania otworów miedzią galwaniczną technologią via-fill. Linia dysponuje automatycznym dozowaniem wszystkich dodatków nabłyszczających. Jak podkreśla Gatema, wysoki poziom technologiczny linii słowackiej firmy PPT umożliwił przyspieszenie procesu oraz zwiększenie mocy produkcyjnych.
  • Linia do wypełniania otworów pastą nieprzewodzącą, po którym następuje szlifowanie powierzchni, dostarczona przez firmę I.T.C. Umożliwiła zaoferowanie klientom wypełnianie „in-house”, co znacząco skraca termin dostawy płytek wykonywanych tą technologią.
Warto również powiedzieć o wymianie starej linii do strippingu suchych materiałów fotorezystywnych, które miało miejsce w czerwcu tego roku. Nową linię włoskiej firmy WISE wyposażono w automatyczny tryb kontroli i dozowanie środków chemicznych. Przeprowadzono również remont wywoływarki filmów w ciemni, dostarczonej przez firmę COLENTA. Głównym obszarem działalności Gatema są standardowe płytki, czyli sztywne PCB od 2 do 14-16 warstw, których czas wykonania jest bardzo szybki. Ale jak stwierdza nasz rozmówca, firma rozwija się wraz z potrzebami rynku i swoich klientów, ma więc też w ofercie wszelkie nowości, takie jak płytki giętkie, sztywno-giętkie czy HDI (o dużej ilości połączeń). - Należy jednak podkreślić, że chociaż oczywiście jesteśmy w stanie pracować z klientami nad dowolnym projektem, to skomplikowane płytki nie są głównym przedmiotem naszej działalności. Przede wszystkim chcemy być szybcy – podsumowuje Zdeněk Cápal.
Gatema z siedzibą w Boskovicach, to czeska spółka działająca w trzech obszarach: systemów informatycznych dla firm, systemów audiowizualnych dla medycyny i właśnie produkcji PCB. Ten ostatni dział stanowi największą część działalności firmy, zarówno jeśli chodzi o zatrudnienie (85 osób ze 170), jak i przychody, i powstał dwa lata po założeniu Gatemy, w 1994 roku. Aktualnie Gatema produkuje PCB dla około 650 klientów z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Skandynawii.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama