reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny |

QNA Technology z grantem na rozwój tuszów do druku m.in. wysokorozdzielczych wyświetlaczy

3 mln PLN – tyle, w ramach „szybkiej ścieżki”, trafi do wrocławskiego start-upu nanotechnologicznego, specjalizującego się w syntezie i funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych.

Nanotechnologiczne QNA Technology, specjalizujące się w syntezie i funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych, otrzyma grant badawczo-rozwojowy w ramach Szybkiej Ścieżki. Pozwoli to spółce wytwarzać półprzewodnikowy tusz, niosący przełom m.in. na rynkach wyświetlaczy, fotowoltaiki i zabezpieczeń.
QNA, w oparciu o uzyskany grant badawczo-rozwojowy z NCBiR, zrealizuje wart ponad 4 mln PLN projekt. Chodzi o rozwój technologii fluorescencyjnego tuszu bazującego na półprzewodnikowych kropkach kwantowych. Opracowywane przez spółkę rozwiązanie ma wszelki potencjał, aby być elementem rewolucji w wielu globalnych sektorach – w tym na rynku wyświetlaczy. - Otrzymane finansowanie pozwoli nam przyspieszyć prace nad naszym kolejnym produktem QNA.ink – półprzewodnikowym tuszem fluoroscencyjnym. Docelowo, wdrożenie przemysłowe QNA.ink pozwoli nam wziąć udział w kolejnym przełomie technologicznym na rynku telewizorów, wysokorozdzielczych wyświetlaczy do telefonów, gogli VR i AR czy smartwatchów. W oparciu o nasz tusz, wysokorozdzielcze, giętkie wyświetlacze do wszystkich tych urządzeń będzie można…wydrukować. Tak jak dziś drukuje się książki – tłumaczy dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO i współzałożyciel QNA Technology. QNA Technology, mimo młodego wieku, już należy do grona globalnych pionierów nanotechnologii. Spółka opracowała bowiem unikalną metodę przepływową, umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości kropek kwantowych o bardzo wysokiej jakości. Komercjalizacja tej technologii przełamie globalny impas w ich dostępności w przemyśle. Równolegle, w laboratoriach spółki dobiegają końca prace nad QNA-B.dot – niebieską kropką kwantową stanowiącą ostatni, brakujący element z palety kolorów RGB, potrzebny do stworzenia nowoczesnych wyświetlaczy wykorzystujących technologie mikroQLED. - Opracowywany w projekcie półprzewodnikowy tusz zapewni szybsze i skuteczniejsze wdrożenie rozwiązań QNA Technology na liniach produkcyjnych potencjalnych klientów. Wdrożenie naszych kropek wymagać będzie jedynie posiadania przez nich drukarki typu inkjet. Drukowanie z użyciem QNA.ink obniży koszty produkcji wytwarzanych urządzeń oraz otworzy przed przemysłem nowe możliwości konstrukcyjne. Formulacje tuszu QNA.ink mają umożliwić drukowanie na praktycznie każdego rodzaju powierzchni – papierze, folii czy szkle – wyjaśnia dr inż. Mateusz Bański, CTO i współzałożyciel wrocławskiej spółki. - Ten unikatowy w skali globalnej produkt ma być game-changerem branży wyświetlaczy i fotowoltaiki, których łączna wartość szacowana jest tylko w 2020 r. na przeszło 490 mld USD. A najlepsze dopiero przed nami. Coraz więcej branż, np. zabezpieczeń czy oświetlenia LED, odkrywa zalety półprzewodnikowych kropek kwantowych - dodaje dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko, funduszu inwestującego w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne. QNA Technology weszła właśnie w najgorętszą fazę swojego rozwoju. Obecnie, po niespełna trzech latach funkcjonowania, zespół tworzy już dziesięć osób – w znakomitej większości profesorów, doktorów i doktorantów. Jednak w związku z nowymi projektami, start-up ciągle szuka specjalistów i prowadzi obecnie rekrutacje na kilka stanowisk.
reklama
March 23 2023 15:49 V20.13.12-1
reklama
reklama