reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 27 października 2008

Możliwe nowe inwestycje chińskich firm w Polsce

Premier Donald Tusk obył w dniach 22-25 października 2008 wizytę w Chinach. W czwartek Premier odbył spotkanie z przedstawicielami kilku chińskich korporacji, wśród których cztery to czołowi producenci elektroniki.
Jak podał serwis Rady Ministrów, zacieśnianie współpracy gospodarczej między Polską a Chinami to główny temat wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas otwarcia Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju. Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu, a Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej. ‘Jestem bardzo zadowolony z faktu, że Polska i Chiny szukają drogi wzajemnego zrozumienia, co powinno ułatwić relacje gospodarcze’ stwierdził premier Donald Tusk. Jak dodał, każdy kto był w Chinach musi przyznać, że dobre relacje gospodarcze i polityczne z Chinami, to klucz do sukcesu wszystkich bez wyjątku państw świata.

Prezes Rady Ministrów zachęcał chińskich biznesmenów do nawiązania bliższej współpracy gospodarczej z Polską. Wśród firm, z którymi Premier spotkał się w czwartek 23 października, cztery reprezentują branżę elektroniczną (opisy działalności poszczególnych firm przygotowało biuro prasowe Rady Ministrów):

Lenovo, czołowy producent komputerów przenośnych na świecie. W Polsce Lenovo buduje fabrykę komputerów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Koncern zobowiązał się do zatrudnienia 1 276 osób. W fabryce o powierzchni 30 000 m, która ma powstać kosztem 4.1 mln euro i ruszyć w IV kwartale roku, ma powstawać 1.7 mln sztuk komputerów rocznie. Ma to być także centrum logistyczne, dystrybucyjne oraz usług dodanych dla rynku europejskiego, afrykańskiego i Bliskiego Wschodu.

Nuctech Company Ltd jest światowym liderem (60% globalnego rynku) w technologii oraz produkcji skanerów do prześwietlania takich obiektów, jak pojazdy, kontenery, cargo, a także urządzeń do sterylizacji przesyłek pocztowych. Od 2005 r. firma posiada w Warszawie jedyne w Europie biuro i prowadzi wspólnie z Bumarem działalność produkcyjno-serwisową.

Huawei Technologies to największy producent sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach. Firma ma centra R&D w Europie, Azji i Indiach. Ponad 60% światowych operatorów telekomunikacyjnych pracuje na systemach Huawei. Koncern jest bardzo aktywny w Polsce, gdzie biuro istnieje od 2005 r. W 2005 r. podpisała z Telefonią Dialog kontrakt (9,5 mln zł) na budowę sieci telekomunikacyjnej. Huawei dostarczył również kompletne rozwiązania techniczne dla operatora telefonii komórkowej P4 (Play) o wartości 150 mln euro.

ZTE Corporation to największa firma telekomunikacyjna w Chinach, dostawca sprzętu telekomunikacyjnych i rozwiązań sieciowych. ZTE posiada 16 centrów R&D na świecie. W Europie centrum operacyjnym są Węgry, firma planuje uruchomić oddział R&D w Polsce.
ZTE Polska zostało założone w 2005 roku i obecnie zatrudnia 29 osób. W 2006 r. obroty wyniosły 15 mln USD, rok później wzrosły do 30 mln USD. ZTE Polska podpisał kilka dużych kontraktów z TPSA i Orange Polska, dotyczących dostarczenia modemów DSL i terminali 3G, a także terminali UMTS dla Polkomtela. W 2007 roku ZTE Polska rozpoczęła realizację wielomilionowego kontraktu CDMA z nowym operatorem Nordisk Polska, który buduje sieć w Polsce w oparciu o technologie ZTE.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1