reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 27 października 2008

Możliwe nowe inwestycje chińskich firm w Polsce

Premier Donald Tusk obył w dniach 22-25 października 2008 wizytę w Chinach. W czwartek Premier odbył spotkanie z przedstawicielami kilku chińskich korporacji, wśród których cztery to czołowi producenci elektroniki.
Jak podał serwis Rady Ministrów, zacieśnianie współpracy gospodarczej między Polską a Chinami to główny temat wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas otwarcia Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju. Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu, a Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej. ‘Jestem bardzo zadowolony z faktu, że Polska i Chiny szukają drogi wzajemnego zrozumienia, co powinno ułatwić relacje gospodarcze’ stwierdził premier Donald Tusk. Jak dodał, każdy kto był w Chinach musi przyznać, że dobre relacje gospodarcze i polityczne z Chinami, to klucz do sukcesu wszystkich bez wyjątku państw świata.

Prezes Rady Ministrów zachęcał chińskich biznesmenów do nawiązania bliższej współpracy gospodarczej z Polską. Wśród firm, z którymi Premier spotkał się w czwartek 23 października, cztery reprezentują branżę elektroniczną (opisy działalności poszczególnych firm przygotowało biuro prasowe Rady Ministrów):

Lenovo, czołowy producent komputerów przenośnych na świecie. W Polsce Lenovo buduje fabrykę komputerów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Koncern zobowiązał się do zatrudnienia 1 276 osób. W fabryce o powierzchni 30 000 m, która ma powstać kosztem 4.1 mln euro i ruszyć w IV kwartale roku, ma powstawać 1.7 mln sztuk komputerów rocznie. Ma to być także centrum logistyczne, dystrybucyjne oraz usług dodanych dla rynku europejskiego, afrykańskiego i Bliskiego Wschodu.

Nuctech Company Ltd jest światowym liderem (60% globalnego rynku) w technologii oraz produkcji skanerów do prześwietlania takich obiektów, jak pojazdy, kontenery, cargo, a także urządzeń do sterylizacji przesyłek pocztowych. Od 2005 r. firma posiada w Warszawie jedyne w Europie biuro i prowadzi wspólnie z Bumarem działalność produkcyjno-serwisową.

Huawei Technologies to największy producent sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach. Firma ma centra R&D w Europie, Azji i Indiach. Ponad 60% światowych operatorów telekomunikacyjnych pracuje na systemach Huawei. Koncern jest bardzo aktywny w Polsce, gdzie biuro istnieje od 2005 r. W 2005 r. podpisała z Telefonią Dialog kontrakt (9,5 mln zł) na budowę sieci telekomunikacyjnej. Huawei dostarczył również kompletne rozwiązania techniczne dla operatora telefonii komórkowej P4 (Play) o wartości 150 mln euro.

ZTE Corporation to największa firma telekomunikacyjna w Chinach, dostawca sprzętu telekomunikacyjnych i rozwiązań sieciowych. ZTE posiada 16 centrów R&D na świecie. W Europie centrum operacyjnym są Węgry, firma planuje uruchomić oddział R&D w Polsce.
ZTE Polska zostało założone w 2005 roku i obecnie zatrudnia 29 osób. W 2006 r. obroty wyniosły 15 mln USD, rok później wzrosły do 30 mln USD. ZTE Polska podpisał kilka dużych kontraktów z TPSA i Orange Polska, dotyczących dostarczenia modemów DSL i terminali 3G, a także terminali UMTS dla Polkomtela. W 2007 roku ZTE Polska rozpoczęła realizację wielomilionowego kontraktu CDMA z nowym operatorem Nordisk Polska, który buduje sieć w Polsce w oparciu o technologie ZTE.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-1