© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
KE ukarała Qualcomm za praktyki antykonkurencyjne
Komisja Europejska nałożyła na firmę Qualcomm karę w wysokości 242 mln EUR za nadużycia wynikające z dominującej pozycji firmy na rynku chipsetów pasma podstawowego 3G.
Komisja zarzuca amerykańskiemu gigantowi stosowanie drapieżnych cen, aby zachować swoją dominację w branży chipsetów baseband. Qualcomm w latach 2009-2011 sprzedawał układy po zaniżonej cenie, aby wypchnąć swoich konkurentów z rynku. Nabywcami byli główni klienci firmy, czyli Huawei i ZTE, a na celowniku Qualcommu był główny rywal – Icera.
- Chipsety pasma podstawowego są kluczowymi komponentami w wielu urządzeniach mobilnych podłączonych do internetu. Qualcomm sprzedawał kluczowym klientom te produkty w cenie niższej niż koszty, z zamiarem wyeliminowania konkurencji oraz wstrzymując rozwój innowacji na tym rynku, przez co klienci mieli dostęp do ograniczonej oferty w sektorze, w którym popyt i zapotrzebowanie na innowacje są olbrzymie. Jest to niezgodne z zasadami antymonopolowymi Unii Europejskiej, dlatego nałożyliśmy na Qualcomm karę w wysokości 242 mln EUR – powiedziała komisarz Margrethe Vestager. Kara stanowi 1,27% obrotów Qualcommu z 2018 roku.
Decyzja KE potwierdza, że Qualcomm zajmował dominującą pozycję na globalnym rynku chipsetów baseband UMTS w latach 2009-2011. Komisja podkreśla, że Qualcomm miał wówczas około 60% udziałów w tym rynku (prawie trzy razy więcej niż największy konkurent), a bariery wejścia w ten sektor są niezwykle wysokie, gdyż wymagają olbrzymich nakładów na badania i rozwój w celu opracowania chipsetów UMTS oraz wynikają z różnych ograniczeń związanych z posiadanymi przez Qualcomm prawami intelektualnymi.
Icera w maju 2011 roku została przejęta przez firmę NVIDIA, a nowy właściciel w 2015 roku zadecydował o zwinięciu biznesu chipsetów baseband.