reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EvertiqExpo Przemysł elektroniczny | 13 maja 2019

Wykład Creative Electron podczas Evertiq Expo Warszawa 2019

Organizowane przez Evertiq targi i seminarium dla branży elektronicznej odbędą się już w ten czwartek. Warto przyjść i posłuchać wykładu CEO firmy Creative Electron „W jaki sposób inspekcja rentgenowska usprawnia proces montażu elektroniki”.

Ruszamy od samego rana! W czwartek, 16 maja, na PGE Narodowym spotykamy się na Evertiq Expo Warszawa 2019, by zapoznać się z ofertą produktów i usług firm z branży elektronicznej oraz posłuchać wykładów na temat nowoczesnych rozwiązań i trendów w tym sektorze. Wstęp jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się przez naszą stronę internetową. W ramach prezentacji kolejnych wykładów, które odbędą się podczas Evertiq Expo Warszawa 2019, o inspekcji rentgenowskiej opowiedział nam Bill Cardoso, CEO Creatve Electron.
everitq.pl: - Wybierając urządzenie do inspekcji rentgenowskiej: na jakie funkcjonalności przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę? Dr Bill Cardoso - Creative Electron: - Tak naprawdę, to wszystko zależy od konkretnej aplikacji. Możemy określić 6 różnych kryteriów, które pomogą określić najbardziej optymalną konfigurację urządzenia:
 • rozmiar próbki: im większa będzie badana próbka, tym większa będzie maszyna,
 • gęstość próbki: próbki o większej gęstości, np. wykonane z metalu albo wielowarstwowe płyty PCB obłożone radiatorami, czy osłonami będą wymagały lampy rentgenowskiej o większej mocy,
 • wymagana rozdzielczość: wyższa rozdzielczość pozwala na ujrzenie większej ilości szczegółów próbki,
 • powiększenie: jak małe są detale, które mają być sprawdzane,
 • wymagana przepustowość: wystarczy maszyna wolnostojąca, do inspekcji poszczególnych partii wyrobów, czy też potrzebne jest rozwiązanie do pracy w linii z nastawieniem na krótki czas cyklu?
 • automatyzacja wykrywania defektów: maszyna ma za zadanie samodzielnie podjąć decyzję czy wyrób spełnia/nie spełnia kryteriów jakościowych, czy ostateczna decyzja ma zawsze należeć do inżyniera jakości.
W następnym kroku, prosimy naszych klientów o przygotowanie wybranych próbek, celem przeprocesowania (prześwietlenia na maszynie). Pozwala nam to na sprecyzowanie istotnych parametrów, dzięki czemu klient otrzymuje oczekiwany efekt. W niektórych przypadkach może to być długi proces, ale często okazuje się, że jesteśmy jedynym producentem urządzeń rentgenowskich, który potrafi pomóc, ponieważ problem klienta może być bardzo niestandardowy. Zdjęcie rentgenowskie odkurzacza - W wykrywaniu przede wszystkim jakich wad jest pomocna inspekcja rentgenowska? Czy udałoby się ją zastąpić inną metodą inspekcji? Systemy inspekcji rentgenowskiej wykorzystywane są na całym Swiecie, w wielu gałęziach przemysłu. W przypadku firm EMS, zajmujących się montażem kontraktowym, inspekcja rentgenowska może być wykorzystywana przy:
 • kontroli wejściowej komponentów elektronicznych, która ma na celu wykrycie podrobionych, podejrzanych bądź wadliwych komponentów,
 • zliczaniu komponentów, zarządzaniu magazynem,
 • kontroli wejściowej obwodów drukowanych PCB,
 • kontroli jakości pasty lutowniczej, jak i jej nadruku,
 • kontroli ułożenia komponentów elektronicznych,
 • kontroli jakości połączeń lutowniczych.
W przemyśle elektronicznym mamy wiele metod czy strategii testowych. Praktycznie każdy słyszał o inspekcji/testowaniu: SPI, AOI, ICT/FCT, X-Ray. Ponadto, wyrób może być testowany w trakcie ciągu technologicznego, jak i dopiero po finalnym montażu całego urządzenia. Do największych zalet inspekcji rentgenowskiej można zaliczyć to, że jest badaniem nieniszczącym (NDT – Non Destructive Testing), obojętnym dla badanej próbki, a oprócz tego może zostać wykorzystana na praktycznie każdym etapie produkcyjnym, a nawet logistycznym (od sprawdzenia jakości, kompletności dostaw, po sprawdzenie zawartości opakowania finalnego wyrobu bez potrzeby jego otwierania, rozpakowywania). - A jakie są nietypowe zastosowania inspekcji rentgenowskiej, które jak na razie nie są powszechnie znane producentom elektroniki? Jest ich bardzo wiele i każdego dnia w pracy spotykamy się z czymś nowym. Poniżej kilka wyrobów, które poddawane są kontroli jakości przy użyciu inspekcji rentgenowskiej:
 • kamizelki kuloodporne,
 • piłeczki do golfa,
 • nasiona i orzechy,
 • rozruszniki serca,
 • cewniki,
 • aparaty słuchowe,
 • przewody,
 • uchwyty wycieraczek samochodowych,
 • baterie,
 • złącza, konektory,
 • czujniki.
Liczymy na to, że w trakcie Evertiq Expo Warsaw 2019 poznamy kolejne, ciekawe zastosowania. Zdjecie rentgenowskie plytki z montazem mieszanym SMT oraz THT - Jakie są obecne trendy w rozwoju technologii inspekcji rentgenowskiej? Co nowego pojawiło się w urządzeniach w ostatnich latach? Na przestrzeni lat można zaobserwować ciągłą poprawę jakości obrazu dzięki płaskim detektorom cyfrowym (FPD – Flat Panel Detector) oraz coraz doskonalszym lampom rentgenowskim. Po otrzymaniu obrazu bardzo dobrej jakości, należy podjąć działania związane z analizą jakości. W tej dziedzinie wykorzystujemy sztuczną inteligencję (AI - Artificial Intelligence), która ma usprawnić i zautomatyzować proces kontroli jakości. Kontrola rentgenowska staje się coraz popularniejsza w przemyśle, a badane próbki zmieniają się coraz bardziej pod względem kształtu i rozmiaru, stąd też coraz częściej można spotkać się z wykorzystaniem robotów przy wkładaniu i wyjmowania próbek. - Czy obsługa maszyn do inspekcji rentgenowskiej jest skomplikowana? Jak zmieniała się dostępność takich urządzeń na przestrzeni lat? W przypadku całej serii urządzeń TruView obsługa jest bardzo łatwa dzięki prostym i intuicyjnym interfejsom graficznym. Bardzo często spotykamy się z opinią wśród naszych klientów, że z obsługą maszyny poradzi sobie każda osoba, która jest w stanie obsłużyć smartfona. Taką ocenę może potwierdzić relatywnie krótki czas potrzebny na instalację, uruchomienie oraz przeszkolenie z obsługi naszych rozwiązań. Od początku powstania naszej firmy, mieliśmy świadomość istnienia różnorodnych potrzeb naszych klientów. Od inspekcji bardzo małych próbek, po takie o długości przekraczającej 1 metr. Od inspekcji 2D, poprzez 2.5D, 3D CT do 4D. Nasza oferta rozpoczyna się od bardzo małej, kompaktowej maszyny TruView Cube (maksymalny rozmiar badanej próbki to ~15cm x 15cm), a kończy się na specjalizowanych rozwiązaniach „pod klucz” dla naszych klientów. Za rozmiarem i poziomem skomplikowania rozwiązania idzie cena. W klasie maszyn TruView Cube oraz TruView Prime jesteśmy bezapelacyjnym liderem pod względem jakości obrazu, możliwości maszyny, a także ich ceny. Całość przypieczętowana jest jedyną w całej branży 3-letnią gwarancją. Nasze maszyny oraz oprogramowanie tworzymy pod jednym dachem, w naszej siedzibie, w San Marcos, California, USA. - Dziękuję za rozmowę! Zdjęcie rentgenowskie szpuli z konektorami fot.: © Creative Electron
reklama
April 15 2021 09:56 V18.15.43-2