reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ Przemysł elektroniczny | 27 marca 2019

PGZ i Lockheed Martin podpisały umowy o realizacji zobowiązań offsetowych

Porozumienie jest wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy Lockheed Martin i Konsorcjum PGZ-WISŁA. Polska Grupa Zbrojeniowa, decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu WISŁA.

26 marca 2019 r. na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce przedstawiciele spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin złożyli podpisy pod umowami o realizacji zobowiązań offsetowych w pierwszej fazie programu WISŁA. Umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych, które dotyczą przede wszystkim przekazania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE i wyrzutni, serwisowania elementów wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej SZ RP. Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. Umowy wzmacniają partnerstwo przemysłowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia dla SZ RP. Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez firmę Lockheed Martin realizowane będą z udziałem pięciu z czternastu spółek wchodzących w skład Konsorcjum WISŁA:
  • Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA,
  • Wojskowych Zakładów Elektronicznych SA,
  • Wojskowych Zakładów Uzbrojenia SA,
  • Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 SA, oddział w Dęblinie,
  • Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 SA.
Celem programu WISŁA jest pozyskanie przez Siły Zbrojne RP zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu wraz ze sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot - IBCS z pociskami PAC-3 MSE. Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie GK PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto niektóre z innych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie WISŁA jako poddostawcy. Podpisane offsetowe umowy wzmacniają zaangażowanie firmy Lockheed Martin w polską obronę narodową. Firma, mająca od 20 lat biuro w centrum Warszawy, współdziała z polskim MON w szeregu programów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, włączając w to Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych, myśliwce F-16, pociski PAC-3 MSE, system HIMARS, zaawansowane systemy celownicze Sniper, samoloty transportowe C-130E Hercules oraz Aegis Ashore – czytamy w komunikacie PGZ. Koncern Lockheed Martin, którego centrala znajduje się w Bethesda (Maryland, USA), jest globalną firmą działającą w dziedzinie bezpieczeństwa, lotnictwa i kosmosu. Koncern zatrudnia na całym świecie około 105 tys. pracowników i jest zaangażowany głównie w prace badawcze, projektowe, rozwojowe, produkcję, integrację oraz utrzymanie zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług. W Polsce, dzięki będącym własnością firmy zakładom PZL Mielec, Lockheed Martin bezpośrednio zatrudnia około 1700 osób.
reklama
reklama
January 18 2021 12:56 V18.15.14-2