© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Koreańscy producenci baterii stawiają na fabryki w Europie
LG Chem zamierza wybudować drugą fabrykę w Europie, bardzo możliwe, że w Polsce. Również Samsung SDI oraz SK Innowation będą inwestować w produkcję baterii na Starym Kontynencie.
Koreańskie firmy poinformowały w poniedziałek o swoich europejskich planach inwestycyjnych, które są reakcją na rozwój chińskich konkurentów w regionie, np. CATL, który ostatnio ogłosił zwiększenie mocy produkcyjnych w swojej niemieckiej fabryce.
LG Chem, po uruchomieniu w zeszłym roku produkcji we Wrocławiu, potwierdził plany dotyczące budowy drugiego zakładu. - W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na baterie do samochodów elektrycznych w Europie, rozważamy dodanie kolejnego zakładu – powiedział rzecznik LG Chem. Przedstawiciel firmy poinformował, że nie zadecydowano jeszcze co do lokalizacji. - Obiekt może powstać tuż obok istniejącej fabryki lub w kompletnie nowym miejscu – stwierdził rzecznik LG Chem.
LG chem zamierza rozwijać działalność w Europie i w 2020 roku osiągnąć roczne moce produkcyjne 100 GWh.
LG Chem rozpoczęło masową produkcję baterii w polskiej fabryce w pierwszym kwartale 2018 roku. Firma chce zainwestować 571 mln USD w rozwój produkcji z 6 do 15 GWh.
LG Chem ma już fabryki baterie w koreańskim Ochang, w amerykańskim stanie Michigan oraz chińskim Nanjing.
Z kolei Samsung SDI zadecydował o przeznaczeniu około 496 mln USD na budowę kolejnej fabryki baterii na Węgrzech, również ze względu na rozwijający się rynek baterii do samochodów elektrycznych. Firma ma trzy działające zakłady produkcyjne: w Ulsan w Korei, na Węgrzech i w Xian w Chinach, których produkują baterie do odpowiednio 60 tys., 50 tys. i 30 tys. pojazdów elektrycznych.
Samsung SDI ogłosił też w listopadzie, że wybuduje fabrykę baterii w Auburn Hills, w stanie Michigan, inwestując 62 mln USD.
O planach SK Innovation pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Pierwszy zakład koreańskiej firmy w Komárom jest jeszcze w trakcie budowy, ale są już plany kolejnej, wartej 756 mln EUR inwestycji na Węgrzech. W styczniu tego roku CEO SK Innovation Kim Jun ogłosił, że do 2022 roku firma zamierza osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 60 GWh. Przyczyni się do tego także powstająca fabryka w amerykańskim stanie Georgia, w którym masowa produkcja ma się rozpocząć w 2022 roku.
Źródło: The Korea Times