© Pixabay
Analizy |
Związek pracodawców AGD, APPLiA podsumowuje 2018 rok
To był dobry rok na rynku AGD w Polsce. Wartość sprzedaży pierwszy raz w historii przekroczyła 10 mld PLN, z czego dwie trzecie przypada na duże AGD (+7% r/r). Wartość sprzedaży małego AGD wzrosła o 13%.
W dniu 24 stycznia odbyła się konferencja prasowa „AGD – pierwsze branżowe podsumowanie roku”. Związek pracodawców AGD, APPLiA Polska zaprezentował raport podsumowujący rok 2018 na rynku i w przemyśle oraz przedstawił główne wyzwania.
Przemysł AGD w Polsce to ponad 100 firm, które bezpośrednio oraz pośrednio zatrudniają blisko 100 tys. osób w Polsce. Roczne przychody sektora przekraczają 21 mld zł. Największe firmy AGD zainwestowały w ostatnich czterech latach (2015-2018) 4,2 mld PLN w Polsce, m.in. w rozwój przemysłu 4.0, ośrodki R&D oraz centra biznesowe obsługujące koncerny.
– Cała branża AGD systematycznie wspiera gospodarkę i zatrudnienie, dostarczając innowacyjne i jeszcze bardziej wydajne urządzenia – mówił Wojciech Konecki, członek zarządu i dyrektor generalny APPLiA Polska.
W roku 2018 w Polsce w 20 fabrykach wyprodukowano 22 mln szt. dużego AGD, czyli co trzecie urządzenie wytworzone w Unii Europejskiej. Ponad 90% sprzętu trafiło na eksport. Największymi odbiorcami AGD z Polski są Niemcy (24%), Wielka Brytania (11%) i Francja (10%). W przypadku importu już 23% dużego AGD przybywa do Polski z Chin (wartościowo, wzrost o 43% r/r).
Jeśli chodzi o rynek AGD w Polsce, to największą grupą pod względem wartości jest chłodnictwo – 29%. Najdynamiczniejszą grupą sprzętu wielkogabarytowego były coraz bardziej popularne suszarki do ubrań. W małym AGD największe wzrosty i jednocześnie największy udział zyskały ekspresy do kawy.
– Branża AGD to dzisiaj nowoczesny i wydajny sprzęt, który oszczędza czas, wodę oraz prąd w 14 mln gospodarstw domowych. Z ponad 12 TWh zużywanej energii elektrycznej przez sprzęt w gospodarstwach domowych można zaoszczędzić kilkadziesiąt procent – mówił Radosław Maj, Project Manager w APPLiA Polska, prezentujący wkład AGD w gospodarkę obiegu zamkniętego.