
© Politechnika Wroclawska
Przemysł elektroniczny |
Moduły zaprojektowane na PWr i wykonane w ITR są już w przestrzeni kosmicznej
3 grudnia 2018 r. w bazie Vandenberg w Kalifornii wystrzelony został w przestrzeń kosmiczną satelita naukowy ESEO S-50 z systemem telekomunikacyjnym skonstruowanym przez naukowców i studentów Politechniki Wrocławskiej z zespołu dr. hab. Pawła Kabacika z Katedry Systemów Przetwarzania Sygnałów na Wydziale Elektroniki.
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której umieszony został satelita ESEO S-50, wyleciała na orbitę na wysokość 550 km. System składa się z mikrofalowego nadajnika, komputera pokładowego satelity oraz mikrofalowej anteny, która bazuje na płytkach drukowanych wykonanych w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym w Centrum Badawczym Technologii Elektronicznych przez zespół mgr inż. Edwarda Ramotowskiego.
Satelita ESEO (European Student Earth Orbiter) powstał w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej i uczestniczyło w nim 30 uczelni europejskich. Całe urządzenie waży 0,8 kg, zaś antena - wykonana z ultralekkich materiałów - niecałe 40 gramów. Nadajnik pozwala na przesyłanie dużej ilości danych z satelity do stacji naziemnej z System telekomunikacyjny ESEO jest niezwykle ważnym rozwiązaniem dla budowy krajowego sektora kosmicznego.
Źródło: ITR, fot. materiały naukowców © Politechniki Wrocławskiej
