reklama
reklama
reklama
reklama
© SpaceForest Przemysł elektroniczny | 28 listopada 2018

Udany lot rakiety BIGOS 4

Pierwszy lot rakiety suborbitalnej na wysokość 15 km przeprowadzono na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) - poinformowała we wtorek Polska Agencja Kosmiczna. Test rakiety BIGOS 4 przebiegł wzorcowo - poinformowała projektująca konstrukcję firma SpaceForest.

Test przeprowadzono w niedzielę. Jego celem była weryfikacja parametrów aerodynamicznych i założeń konstrukcyjnych rakiety w locie naddźwiękowym. Przetestowano też sprawność komunikacji z rakietą podczas lotu przy użyciu zaprojektowanego przez SpaceForest autonomicznego systemu śledzenia i transmisji danych RASEL - poinformowała Polska Agencja Kosmiczna. Sprawdzono także m.in. przebieg tankowania rakiety po umieszczeniu jej na wyrzutni. Podczas testu na drawskim poligonie pojazd rozwinął prędkość maksymalną 2 Ma. W 50 sekund osiągnął pułap 15 km - maksymalny ustalony na drawskim poligonie ze względów bezpieczeństwa. Jak wyjaśnił prezes firmy SpaceForest Robert Magiera, pułap ten nie jest ograniczeniem z punktu widzenia osiągów rakiety, ale wystarcza, aby rozwinąć prędkość naddźwiękową i przetestować właściwości aerodynamiczne pojazdu w warunkach znacznie już rozrzedzonego powietrza. - Test pozwolił nam również potwierdzić wcześniejsze obliczenia dotyczące ilości paliwa, które należało zatankować, aby tego pułapu nie przekroczyć. Cieszymy się, że udało nam się zweryfikować nasze założenia z bardzo dużą dokładnością – powiedział Magiera. Dodał, że podobnie jak po pierwszym teście, odzyskano wszystkie elementy rakiety "w stanie nadającym się do odbycia kolejnego lotu".
Rakieta BIGOS 4 ma wysokość 5500 mm i 204 mm średnicy. Pozbawiony materiału pędnego pojazd waży 65 kg; jego masa startowa wynosi 100 kg. Konstrukcja może być w 100 proc. odzyskana i gotowa do ponownego użycia w czasie do 72 godzin od poprzedniej misji.
- Niezmiernie ważne jest również to, że w aspekcie przygotowań do startu udało nam się bezbłędnie przeprowadzić procedurę tankowania rakiety po umieszczeniu jej na wyrzutni. Ponieważ taka procedura jest wymagana przez obsługę portów m.in. w Szwecji czy Norwegii, przetestowanie jej jest warunkiem koniecznym, aby móc z nich korzystać w celach komercyjnych - zaznaczył prezes SpaceForest. Pierwszy lot rakiety odbył się 2 listopada br. na lotnisku wojskowym w Babich Dołach koło Gdyni. Pojazd został wystrzelony na wysokość 1000 metrów. Lot przebiegł pomyślnie, a całość systemu nośnego udało się odzyskać. BIGOS 4 jest modelem w skali 1:2 przyszłej rakiety suborbitalnej z kategorii SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket - Niedroga Rakieta Suborbitalna) o nazwie PERUN, która jest projektowana i rozwijana przez SpaceForest w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem projektu jest stworzenie pierwszej polskiej rakiety zdolnej wynosić 50 kg ładunku na pułap 150 km. Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna, wystrzelenie rakiety BIGOS 4 jest jednym z istotnych wydarzeń dla polskiego przemysłu kosmicznego, które odbywają się w drugiej połowie listopada 2018 r. W poniedziałek odbyło się lądowanie na Marsie sondy InSight NASA, na pokładzie której znajduje się urządzenie penetrujące grunt marsjański z mechanizmem wbijającym opracowanym i wykonanym w Polsce przez firmę Astronika ze wsparciem krajowych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych. Również na listopad zapowiadany jest start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, która ma wynieść na orbitę okołoziemską dwa polskie satelity: studenckiego PW-Sat2 i fińsko-polskiego ICEYE-X2 oraz satelitę ESEO/S-50, realizowanego pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacji został przygotowany na Politechnice Wrocławskiej. Dobiegają też końca negocjacje prowadzone przez Polską Agencję Kosmiczną w sprawie dołączenia Polski do Europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking), co ma umożliwić rodzimym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Listopadowym wydarzeniom krajowego sektora kosmicznego towarzyszy kampania informacyjna "Poland in Space – kosmiczny listopad", realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka
reklama
August 10 2022 13:14 V20.7.6-2