reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 08 listopada 2018

Ruszył nowy europejski projekt flagowy dotyczący technologii kwantowych

W perspektywie 10 lat projekt sfinansuje badania ponad 5 tys. wiodących naukowców zajmujących się technologiami kwantowymi, i ma za zadanie umieszczenie Europy na czele drugiej rewolucji kwantowej.
29 października 2018 r. w Wiedniu (w ramach prezydencji Austrii w Radzie UE) nastąpiło uroczyste rozpoczęcie projektu Quantum Technologies Flagship – projektu flagowego dotyczącego technologii kwantowych. Przewidywany budżet tej inicjatywy ma wynieść miliard euro.

Długoterminowym celem projektu jest rozwój tzw. sieci kwantowej, w której komputery kwantowe, symulatory i czujniki są wzajemnie połączone za pośrednictwem sieci komunikacyjnych.
Inicjatywa będzie początkowo finansowała 20 projektów o łącznej wartości 132 mln EUR w ramach programu Horyzont 2020, a od 2021 r. ma sfinansować kolejne 130 projektów. Oczekuje się, że całkowity budżet wyniesie miliard euro, zapewniając finansowanie dla całego łańcucha wartości kwantowych w Europie, od badań podstawowych po komercjalizację oraz połączy naukowców z przemysłem technologii kwantowych.

Na początku XX wieku pierwsza rewolucja kwantowa umożliwiła naukowcom zrozumienie i wykorzystanie podstawowych efektów kwantowych w urządzeniach, takich jak tranzystory i mikroprocesory. Druga rewolucja kwantowa umożliwi wykorzystanie efektów kwantowych do dokonania znacznych postępów technologicznych w wielu obszarach, w tym w komputerach, czujnikach, symulacjach, kryptografii i telekomunikacji.

Społeczeństwo otrzyma ultraprecyzyjne czujniki do stosowania w medycynie, komunikację kwantową i Quantum Key Distribution (QKD) w celu poprawy bezpieczeństwa danych cyfrowych. W dłuższej perspektywie obliczenia kwantowe mogą potencjalnie rozwiązać problemy obliczeniowe, które mogłyby zająć obecnym superkomputerom więcej czasu niż wiek wszechświata. Będą także w stanie rozpoznawać wzorce i szkolić systemy sztucznej inteligencji.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-2