reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 08 października 2018

Porsche zwiększa inwestycje w start-upy o 150 mln EUR

Porsche, poprzez działalność z zakresu venture capital, stara się inwestować w nowe firmy, znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju.
Porsche zwiększy swoje łączne inwestycje w aktywności typu venture capital o 150 mln EUR. Celem Porsche Ventures jest wczesna identyfikacja oraz zyskanie dostępu do nowych trendów, technik i modeli biznesowych. Działania inwestycyjne podejmowane przez Porsche Ventures po części bazują na dotychczasowych inwestycjach firmy w start-upy.

Jako inwestor strategiczny Porsche skupia się na inwestycjach w modele biznesowe powiązane z doświadczeniem klienta, mobilnością oraz cyfrowymi aspektami życia, a także z przyszłościowymi technikami, takimi jak sztuczna inteligencja, łańcuch bloków (blockchain) oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

- Aby kontynuować sukces, którym cieszymy się w ostatnich latach, musimy zasadniczo zmienić nasz model biznesowy. Porsche od zawsze należało do pionierów branży motoryzacyjnej. Do tej pory rozwój innowacji odbywał się głównie na polu techniki i był mocno związany z naszymi kluczowymi dziś kompetencjami. Zmiany, które obecnie stają się niezbędne, w niektórych przypadkach wiążą się z tematami wykraczającymi poza główne obszary naszej specjalizacji – i dlatego musimy budować silny ekosystem z kompetentnymi partnerami – wyjaśnia Lutz Meschke, wiceprezes i członek zarządu Porsche AG ds. finansów oraz IT.

Najnowsza inwestycja Porsche Ventures to mniejszościowy udział w berlińskim start-upie Gapless. Firma ta pozwala klientom na cyfrowe zarządzanie ich klasycznymi samochodami – włącznie z całą historią pojazdu – i udostępnianie tych informacji innym użytkownikom w bezpiecznym, chronionym formacie. Aby zaoferować tę usługę, start-up opracowuje rozwiązanie oparte na łańcuchu bloków, tworzone w celu utrzymania lub zwiększenia wartości kolekcjonerskich aut. Obecnie Gapless jest na etapie zakładania działalności i zatrudnia dziewięć osób.

Ostatnio Porsche Ventures zainwestowało też w dynamicznie rozwijającą się firmę technologiczną WayRay. Ten start-up z Zurychu zajmuje się opracowywaniem i wytwarzaniem holograficznych rozwiązań w postaci ekranów head-up z funkcjami rozszerzonej rzeczywistości i pracuje nad możliwością harmonijnej integracji wirtualnych elementów z doświadczeniami z jazdy. Porsche kupiło udziały w WayRay jako strategiczny, główny inwestor w rundzie finansowania serii C. Łączna jej wartość wyniosła 80 mln USD. Ponadto producent samochodów sportowych z siedzibą w Stuttgarcie ma udziały – jako strategiczny inwestor – w start-upach Anagog, Miles oraz home-iX, a także w firmie Rimac, która działa w branży techniki motoryzacyjnej i buduje samochody sportowe.

Poza przeprowadzaniem bezpośrednich transakcji inwestycyjnych Porsche inwestuje w wybrane fundusze venture capital, m.in. e.ventures w Europie i USA oraz Magma i Grove w Izraelu. Firma należy też do grona członków platformy innowacji Startup Autobahn. W marcu 2018 r. oddział Porsche Digital razem z firmą Axel Springer zainicjował spółkę joint venture, której celem było uruchomienie programu akceleratora start-upów APX.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2