reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 03 października 2018

Sunex skokowo zwiększył zysk operacyjny

Raciborski producent innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii nadal dynamicznie poprawia wyniki. Na półmetku tego roku wypracował niemal o połowę wyższe przychody i czterokrotnie zwiększył zysk operacyjny.
W pierwszym półroczu 2018 roku przychody spółki wzrosły o 47% w ujęciu r/r do 27,1 mln PLN. Wyższy sprzedaż na rynkach zagranicznych, w tym głównie rynku niemieckim, jest m. in. rezultatem pozyskania w 2016 roku certyfikatów dla procesu wytwarzania konstrukcji metalowych i związanym z tym rozwojem sprzedaży konstrukcji metalowych – elementów systemów montażowych. Wzrosła też sprzedaż w kraju. Zrealizowane przychody w kraju, są o ponad 60% wyższe wobec ubiegłorocznych z pierwszego półrocza. Spółka osiągnął wyższe przychody ze sprzedaży u głównych odbiorców: zarówno powiązanych (Polska Ekologia) jak i niepowiązanych.

- Wyraźnie wyższa sprzedaż, przełożyła się bezpośrednio na wyższą rentowność sprzedaży. Jest to tym ważniejsze, iż emitent zmaga się, podobnie jak większość pracodawców w kraju, z presją płacową. Oprócz podwyżek wynagrodzeń, w bieżącym roku emitent wprowadził system nagród jubileuszowych. W bieżącym roku wartość wypłaconych nagród wyniesie ok. 187 tys. PLN. Wyraźny wzrost marży brutto na sprzedaży oraz utrzymanie kosztów (poza płacowymi) na dotychczasowych poziomach, pozwoliło na wygenerowanie zysku na sprzedaży w wysokości 1.799 tys. PLN w porównaniu do 351 tys. PLN w pierwszym półroczu 2017 roku. Marża wyniku na sprzedaży wzrosła do poziomu 6,6% w porównaniu do 1,9% w ubiegłym roku – czytamy w raporcie półrocznym SUNEX SA.

EBIT w minionym półroczu wyniósł 1,6 mln PLN, a zysk netto 0,8 mln PLN. Rok wcześniej było to odpowiednio 0,4 mln PLN i 0,5 mln PLN.

Spółka w raporcie półrocznym zwraca uwagę na istotny wzrost poziomu zamówień. - Powinno się to przełożyć na zauważalny wzrost sprzedaży w kolejnym kwartale jak również w całym 2018 roku. Jako że, z wyłączeniem kosztów wynagrodzeń, Spółka nie przewiduje istotnych podwyżek innych kosztów, w najbliższych okresach, powinny się one wiązać się także z kolejnym wzrostem rentowności i wyniku – podaje w sprawozdaniu SUNEX SA.

Dalszy rozwój powinna wspierać także nowa inwestycja. Producent innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii chce zwiększyć moce produkcyjne i wdrożyć nowe wyroby do sprzedaży. Inwestycja ma być trampoliną do wzrostu przychodów i zysków.

- Dzięki nowoczesnej technologii zostanie stworzony park maszynowy, który będzie składał się z linii technologicznych umożliwiających produkcję urządzeń różnych typów, które będą mogły być samodzielnie bądź w zestawach (kompletach) włączone do oferty. W ocenie zarządu dzięki realizacji projektu spółka umocni swoją pozycję producenta rozwiązań grzewczych i instalacyjnych w branży, co przyczyni się do ekspansji na nowe rynki i wyróżni na tle konkurencji. Wartość projektu to około 8-9 mln zł. Realizacja projektu ma przyczynić się do uzupełnienia oferty o wyroby będące do tej pory częścią oferty handlowej emitenta. Wdrożenie wyrobów do własnej produkcji pozwoli nie tylko na wygenerowanie wyższej marzy na ich sprzedaży, ale także usprawni procesy logistyczne i umożliwi realizację nietypowych życzeń odbiorców wyrobów spółki – ocenia w raporcie Sunex SA.

W tym roku akcje spółki wzrosły o około 10%. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG stracił ponad 8%.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1