reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 14 września 2018

Apple czy Huawei – kto jest pierwszy w 7 nm wyścigu?

Poprawna odpowiedź brzmi: żaden z nich. Wygrało TSMC, które produkuje chipy w 7 nm dla obydwu tych firm.
Apple zaprezentowało nowe smartfony iPhone Xs oraz Xs Max, które zawierają pierwsze mobilne procesory wyprodukowane w technologii 7 nm. Z kolei nieco wcześniej, Huawei przedstawił układ Kirin 980, twierdząc, że jest to pierwszy na świecie komercyjny procesor wytwarzany w 7 nm procesie. Ale spory o palmę pierwszeństwa Apple i Huawei są właściwie bezzasadne, bo wygrało Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, w którego fabrykach powstają obydwa chipy.

TSMC rozpoczęło masową produkcję w procesie 7 nm w kwietniu. Samsung zapowiada komercjalizację tej technologii jeszcze w tym roku lub na początku 2019 roku. Z kolei GlobalFoundries zrezygnowało z wdrożenia 7 nm w swoich zakładach, ponieważ uznało, że nie zwrócą się wielomiliardowe inwestycje, które musiałoby ponieść. Intel również się nie spieszy, informując o opóźnieniu wdrożenia następnego procesu produkcyjnego określanego jako 10 nm, który może być jednak odpowiednikiem 7 nm u innych.

Nowy A12 Bionic Apple’a składa się z 6 rdzeni CPU, 4 rdzeni GPU oraz ośmiordzeniowego silnika neuronowego do realizacji zadań uczenia maszynowego. Ten ostatni, według zapewnień Apple’a, jest w stanie realizować 5 bilionów operacji na sekundę.

Kirin 980 firmy Huawei miał swoją premierę podczas targów IFA 2018 w Berlinie. 8-rdzeniowy chip zbudowany jest w oparciu o 4 rdzenie Cortex-A76, które są o 75% wydajniejsze i 58% efektywniejsze w porównaniu do poprzedniej generacji. Kolejne 4 rdzenie to Cortex A-55. Kirin 980 wyposażony jest też w jednostkę NPU. W procesorze o powierzchni 1 cm2] upakowanych jest 6,9 mld tranzystorów.

Źródło: spectrum.ieee.org

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 19 2018 10:20 V10.9.5-1