reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© artcp5 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 sierpnia 2018

Nowoczesne technologie w walce z nowotworami wątroby

Małoinwazyjne metody leczenia nowotworów będą jeszcze bardziej precyzyjne. Pierwsze testy nowego systemu obrazowania Evertop udane.
Specjaliści firmy Evertop wraz z zespołem Politechniki Śląskiej opracowali innowacyjny system obrazowania, który pomoże radiologom interwencyjnym niszczyć nowotwory wątroby za pomocą wysokiej temperatury z nieosiągalną do tej pory precyzją. Pierwszy test technologii odbył się 2 sierpnia w II Zakładzie Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Zabieg został przeprowadzony na pacjencie z guzem wątroby. Evertop na prace nad wynalazkiem otrzymał 3 mln PLN dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Firma Evertop i polscy naukowcy opracowali innowacyjny system nawigacji obrazowej, który tworzy model przestrzenny jamy brzusznej, uwzględniając ruchy narządów wewnętrznych oraz odkształcenia oddechowe. Teraz obraz z tomografii komputerowej będzie połączony z bieżącym – ultrasonograficznym. Specjalny program nakłada tak powstały model na pozycję narzędzia chirurgicznego i kieruje operatora, aby jak najbezpieczniej je poprowadził.
Nowotwory wątroby stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów pacjentów onkologicznych. Jak wyjaśnia prof. Olgierd Rowiński, kierownik II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w ich leczeniu szczególnie liczy się szybkość i dokładność działania. Najbardziej skuteczne są więc zabiegi wykonywane w ramach onkologii interwencyjnej, która zajmuje się terapią małoinwazyjną, pod kontrolą między innymi tomografii komputerowej, USG czy rezonansu magnetycznego. Niestety w przypadku niektórych pacjentów metody te nie są wystarczająco precyzyjne – głównie ze względu na ruchy klatki piersiowej powodujące częste zmiany ułożenia narządów.

- Spersonalizowany model pacjenta umożliwia precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmiany w otoczeniu jej struktur. W polu widzenia chirurga znajduje się także ruch narzędzi w trakcie zabiegu. Pozwala to na dobór właściwej ich trajektorii, która doprowadzi do zmiany nowotworowej, zwizualizowanej w modelu – mówi prof. Ewa Piętka, kierownik Zespołu Badawczego Projektu Katedry Informatyki i Aparatury Medycznej Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Pierwsze testy technologii przeprowadzono 2 sierpnia w Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie (Warszawski Uniwersytet Medyczny) u pacjenta z nowotworem wątroby. Kolejna grupa chorych skorzysta z rozwiązania pod koniec miesiąca.

– Guz wątroby to nasz najczęstszy cel dla małoinwazyjnego leczenia w onkologii interwencyjnej, ale czasem jego precyzyjne nakłucie jest bardzo trudne. Wątroba przylega do przepony, więc przemieszcza się i odkształca podczas oddychania – wyjaśnia dr Krzysztof Milczarek z II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Obrazowanie 3D, połączenie obrazów w czasie rzeczywistym zwiększą precyzję naszych zabiegów i zmniejszą liczbę powikłań.

System Evertop ma zastosowanie we wszystkich zabiegach w obrębie jamy brzusznej, a w przyszłości może zostać zaadaptowany także do leczenia zmian w klatce piersiowej i miednicy. Podobne rozwiązania są już wykorzystywane w chirurgii czaszki lub kręgosłupa, ale to mechanizmy dużo prostsze.

– Stworzenie wizualizacji organów nie było trudne, wyzwanie polegało na właściwym odtworzeniu w algorytmach ruchów i odkształceń narządów podczas oddychania – tłumaczy kierownik B + R projektu dr hab. inż. Dominik Spinczyk, prof. Politechniki Śląskiej. – To największa wartość naszego projektu. Liczymy, że zrewolucjonizuje formę tego typu zabiegów w Polsce.

– Wierzymy, że dzięki współpracy z najlepszymi polskimi lekarzami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistami z Politechniki Śląskiej uda się zaproponować radiologom interwencyjnym kompletny system, który wesprze ich w codziennej pracy i tym samym pomoże przyczynić się od podniesienia jakości opieki medycznej w Polsce, skróci czas leczenia i pozwoli pacjentom szybciej wracać do zdrowia – dodaje Maciej Kotok, prezes Evertop.

Prace nad technologią wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Evertop w ramach programu sektorowego Innomed otrzymał na rozwój projektu 3 miliony złotych .


Na zdjęciu: dr n. med. Jarosław Żyłkowski, © Evertop

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 19 2018 10:20 V10.9.5-2