reklama
reklama
reklama
reklama
© artcp5 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 lipca 2018

Mobilne urządzenia medyczne są coraz bardziej zaawansowane

Potrafią już mierzyć jakość wydychanego powietrza, a nawet wykrywać wczesne objawy raka czy Parkinsona. Nowością jest przenośny analizator tkanki tłuszczowej, który zmierzy poziom tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, a nawet określi typ metaboliczny.

– Opracowaliśmy przenośny analizator tkanki tłuszczowej o nazwie One SmartDiet. Potrafi on mierzyć skład ciała, czyli tkankę tłuszczową, masę mięśniową, podstawową przemianę materii i wskaźnik masy ciała. Posiada też czujnik aktywności, więc użytkownik może sprawdzać powyższe informacje w zakładkach, gdy np. urządzenie znajduje się w kieszeni – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Seungmin Yoo z koreańskiej firmy OneSoftDigm. Mobilny analizator zbiera dane o kondycji ciała za pomocą czterech elektrod. Według producenta, urządzenie podaje wyniki z dokładnością nawet 98,8 proc. Zmierzy w procentach i kilogramach poziom tkanki tłuszczowej, a w kilogramach poziom masy mięśniowej. Obliczy także BMI i dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Za opracowanie danych z czujników odpowiedzialne są autorskie algorytmy stworzone przez producenta.
Według analityków MarketsandMarkets rynek medycznych urządzeń wearables do 2022 roku osiągnie wartość 14,5 mld dolarów.
– Wyciągając ramiona i trzymając analizator przed sobą będziemy mogli zważyć górne partie ciała, a aplikacja wyświetli wynik pomiaru. Wykorzystujemy technologię analizy impedancji bioelektrycznej, dzięki czemu urządzenie analizuje dane o impedancji w organizmie, a aplikacja wyświetla wynik bazujący na naszym własnym algorytmie, którego opracowanie zajęło nam cztery lata – tłumaczy Seungmin Yoo. Trwają prace nad kolejną generacją urządzenia, które będzie wyposażone dodatkowo w pulsometr, czujnik stresu oraz termometr mierzący temperaturę skóry. Producent planuje również opracować kompleksowy system wsparcia, dzięki któremu użytkownicy zyskają dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji i analiz. – Pracujemy nad platformą i funkcjonalnościami, dzięki którym użytkownicy będą mogli wysyłać dane do serwera w chmurze, a my, w oparciu o silnik big data, będziemy je analizować, a następnie przesyłać użytkownikowi porady dotyczące jego zdrowia – zapowiada ekspert. Rynek medycznych urządzeń wearables rozwija się bardzo dynamicznie. To już nie tylko opaski mierzące puls, czy inteligentne zegarki z zaawansowanymi czujnikami mierzącymi np. puls. Do końca 2018 roku na rynku ma się pojawić system VitaScale. Składa się on z dwóch elementów – systemu słuchawek z czujnikami analizującymi skład wydychanego powietrza oraz analizującej te dane aplikacji mobilnej. Na podstawie zebranych informacji użytkownik dowie się ile spala tłuszczu i węglowodanów. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane mobilne rozwiązania, pozwalające nawet na wykrycie raka, czy Parkinsona. Jedno z nich opracowali naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii. Działający również w oparciu o analizę wydychanego powietrza analizator jest w stanie wykryć markery ośmiu nowotworów, a w sumie może przyczynić się do zdiagnozowania siedemnastu różnych chorób, w tym między innymi choroby Parkinsona. Źródło: Newseria Innowacje
reklama
July 15 2021 08:57 V18.20.2-1