reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© verticalarray dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

ML System podpisał umowę o dofinansowanie z NCBiR o wartości 25,8 mln PLN

Celem projektu badawczego jest opracowanie wysokosprawnego ogniwa PV, bazującego na połączeniu tradycyjnej technologii krzemowej z nanomateriałem, tj. kropkami kwantowymi. Całkowita wartość projektu wyniesie 34,6 mln PLN. To największy grant w historii firmy.

– Fakt, że zostaliśmy docenieni przez NCBiR ma szczególną wagę, ponieważ nasz projekt został oceniony najwyżej spośród 59 zgłoszonych. Grant jest największym pod względem wartości w naszej historii. Głównym celem projektu, który zakłada połączenie technologii kropek kwantowych z ogniwami krzemowymi, jest osiągnięcie bardzo wysokich sprawności energetycznych, przy jednoczesnym zachowaniu atrybutów technologii kropek kwantowych, tj. transparentności warstw i utrzymania wydajności w trudnych warunkach oświetleniowych. Przewidywany termin zakończenia projektu to styczeń 2022 r. – komentuje Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System. Dofinansowanie zostało pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na projekt: „Zastosowanie struktur niskowymiarowych dla poszerzenia spektrum absorpcji i zwiększenia wydajności krzemowych ogniw w architekturze IBC lub BIFACIAL”. Na przełomie maja i czerwca 2018 r. ML System z sukcesem przeprowadził ofertę publiczną akcji, pozyskując od inwestorów 34,6 mln PLN. Zebrane środki spółka zamierza przeznaczyć na realizację innowacyjnych projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, w tym przede wszystkim na rozpoczęcie masowej produkcji rewolucyjnych transparentnych szyb fotowoltaicznych w oparciu o technologię kropek kwantowych, a także na ekspansję zagraniczną. Według firmy najbardziej perspektywiczne są rynki Europy Zachodniej oraz Skandynawia. ML System zamierza również rozpocząć sprzedaż w Australii, gdzie pozyskała już partnera. Inwestorom indywidualnym w ramach IPO przydzielono 90.488 walorów, zaś do inwestorów instytucjonalnych trafiło 1.191.380 akcji. Oferującym i wyłącznym prowadzącym księgę popytu w IPO ML System był Vestor Dom Maklerski. Rolę doradcy finansowego pełnił Addventure. – Debiut na warszawskiej giełdzie stanowi podsumowanie naszych sukcesów i dorobku, które osiągnęliśmy na przestrzeni kilkunastu lat. Czas na nowe wyzwania i dalszy, dynamiczny wzrost. Uważamy, że obecność na rynku kapitałowym ugruntuje naszą pozycję na rynku BIPV w Polsce i na świecie. Wierzymy, że planowany rozwój nowych produktów oraz ekspansja zagraniczna w pozytywny sposób przełożą się na wzrost wartości akcji spółki – podkreśla Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.
ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. Aktualnie ML System zatrudnia ponad 120 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama