
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Toshiba w nowym konsorcjum bateryjnym
Trzy spółki będą współpracować nad stworzeniem nowego materiału anodowego do baterii litowo-jonowych, który umożliwi osiągnięcie wysokiej gęstości energii oraz ultraszybkie ładowanie niezbędne w aplikacjach motoryzacyjnych.
Konsorcjum utworzyły trzy firmy: Toshiba Infrastructure Systems & Solutions Corporation (TISS), Sojitz Corporation, Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração (CBMM). Chodzi o dalsze ulepszanie nowej generacji ogniw litowo-jonowych SCiB, opracowanych przez Toshibę w 2017 roku. Ogniwa te powstały już w roku 2008, ale niemal dekadę później, TISS zastąpił anodę wykonaną z tlenku litowo-tytanowego, anodą wykonaną z tlenku z dodatkiem niobu (NTO).
Niob (Nb) to istotny składnik wielu stopów używanych np. w produkcji wysokojakościowych produktów stalowych. Właśnie Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração jest jednym ze światowych liderów w produkcji tego metalu. Z kolei Sojitz, jako udziałowiec CBIMM i dystrybutor na japońskim rynku, ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić stabilny system dostaw i uczestniczyć w rozwoju innych zastosowań niobu.
TISS zamierza opracować konkurencyjną kosztowo i stabilną specyfikację nowej elektrody ogniw, wykorzystując tlenek (NTO) dostarczany przez CBIMM i Sojitz. TISS chce również uruchomić odpowiedni łańcuch dostaw i skomercjalizować nową generację SCiB w 2020 roku.