reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© begemot 30 dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Hertz System opracował radar 3D do eksploracji Marsa

Polska firma opracowała prototyp trójwymiarowego skanera, w który zostaną wyposażone łaziki marsjańskie, co pozwoli precyzyjniej określać rodzaj powierzchni, którą będą penetrować podczas misji na Czerwonej Planecie.

Z analiz dostarczanych przez analityków Markets and Markets wynika, że rynek radarów 3D jest bardzo perspektywiczny. Zgodnie z ich przewidywaniami jego wartość w ciągu najbliższych 4 lat wzrośnie ponaddwukrotnie i osiągnie w 2022 r. poziom 1,8 mld dol.
– Radar 3D jest to radar, który jest w stanie stworzyć mapę głębi, czyli zobrazować dany element w przestrzeni, może być to skała, może być odpad kosmiczny. Stosuje się je na satelitach oraz w misjach międzyplanetarnych, na m.in. łazikach – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Paweł Tuzimek z firmy Hertz Systems. Polska firma wyposaży w radar 3D łazika marsjańskiego, który będzie penetrował obcą planetę. Dzięki trójwymiarowemu skanowaniu będzie można określić m.in. rodzaj powierzchni, na którą łazik ma wjechać. Radar 3D stanowi część platformy złożonej z kamer, czujników i mikrofonów. Jego rola w całości to pełnienie funkcji sensora wspomagającego. Podobną technologię wykorzystuje się w satelitach kosmicznych, ale również na Ziemi – korzysta z niej wojsko w ochronie powietrznej i przechwytywaniu wrogich lub podejrzanych obiektów. Funkcjonalność radarów trójwymiarowych przydaje się również w meteorologii. Z urządzeń tego typu korzysta system NEXRAD wykrywający opady atmosferyczne, przemieszczanie się mas powietrza i wiatr. Kolejne zastosowanie radarów 3D to geodezja. Przykładem może być radar GeoScope, który dzięki technologii step-frequency umożliwia szybkie przechwytywanie danych 3D o wysokiej gęstości, a także głęboką penetrację podpowierzchniową z zapewnionym obrazem w wysokiej rozdzielczości. Tego typu urządzenia znalazły szerokie zastosowanie między innymi w wydobyciu surowców i archeologii, a także w kontroli prędkości czy kontrolowaniu balastów na kolei. Źródło: Newseria

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 21 2024 08:48 V22.4.9-2
reklama
reklama