reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IBM Przemysł elektroniczny | 13 czerwca 2018

IBM i NVIDIA stworzyły najszybszy na świecie komputer

Summit, bo tak nazywa się maszyna z Oak Ridge National Laboratory, może wykonywać 200 biliardów operacji na sekundę (200 petaflopów) i kosztował około 200 mln USD.
200 petaflopów to maksymalna teoretyczna wydajność nowego superkomputera. Summit składa się z 4608 węzłów, a w skład każdego wchodzą dwa procesory Power9 i sześć procesorów graficznych NVIDIA.

Jak podkreśla IBM w komunikacie, chodzi nie tylko o szybkość. Summit jest bowiem zoptymalizowany pod kątem sztucznej inteligencji, aby sprawdził się w dzisiejszym świecie intensywnego przetwarzania danych. Zaprojektowano zupełnie nową architekturę, która integruje przetwarzanie danych przez potężne procesory IBM z możliwościami głębokiego uczenia układów GPU.

IBM informuje, że nowy superkomputer może przydać się np. przy badaniach onkologicznych, genetycznych, symulacjach fizycznych na poziomie atomowym, które mogą umożliwić stworzenie nowych, bardziej odpornych i wydajnych energetycznie materiałów czy przy badaniach kosmosu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1