reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IBM Przemysł elektroniczny | 13 czerwca 2018

IBM i NVIDIA stworzyły najszybszy na świecie komputer

Summit, bo tak nazywa się maszyna z Oak Ridge National Laboratory, może wykonywać 200 biliardów operacji na sekundę (200 petaflopów) i kosztował około 200 mln USD.
200 petaflopów to maksymalna teoretyczna wydajność nowego superkomputera. Summit składa się z 4608 węzłów, a w skład każdego wchodzą dwa procesory Power9 i sześć procesorów graficznych NVIDIA.

Jak podkreśla IBM w komunikacie, chodzi nie tylko o szybkość. Summit jest bowiem zoptymalizowany pod kątem sztucznej inteligencji, aby sprawdził się w dzisiejszym świecie intensywnego przetwarzania danych. Zaprojektowano zupełnie nową architekturę, która integruje przetwarzanie danych przez potężne procesory IBM z możliwościami głębokiego uczenia układów GPU.

IBM informuje, że nowy superkomputer może przydać się np. przy badaniach onkologicznych, genetycznych, symulacjach fizycznych na poziomie atomowym, które mogą umożliwić stworzenie nowych, bardziej odpornych i wydajnych energetycznie materiałów czy przy badaniach kosmosu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2