© Microsoft
Przemysł elektroniczny | 08 czerwca 2018
Microsoft: chmura pośród fal
Microsoft stworzył podwodne centrum danych: eksperymentalny prototyp o rozmiarach kontenera już działa i przetwarza dane u wybrzeży szkockich Orkadów.
- Łącząc technologię wykorzystywaną w okrętach podwodnych oraz współpracę z pionierami w dziedzinie energii morskiej, wchodzimy właśnie w kolejną fazę prac nad samowystarczalnymi podwodnymi centrami danych, które mogą świadczyć błyskawiczne usługi chmurowe dla miast zlokalizowanych na wybrzeżu – poinformowała firma w komunikacie.
Jak podkreśla firma, wdrożenie centrum danych w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej na archipelagu Northern Isles to kamień milowy w Projekcie Natick, wieloletnim projekcie badawczym mającym na celu zbadanie możliwości produkcji i eksploatacji przyjaznych dla środowiska, prefabrykowanych jednostek centrów danych, które można szybko rozlokować, a które będą działały latami na morskim dnie.
Grupa Petera Lee, wiceprezesa Microsoft AI i Research, który kieruje grupą New Experiences and Technologies – w skrócie NExT, dąży do tego, co Satya Nadella określa „lotami na księżyc” – projektami, które mają potencjał transformowania działalności biznesowej Microsoft i całego przemysłu komputerowego. W swoim zamyśle, Natick ma być odpowiedzią na wykładniczy wzrost zapotrzebowania na infrastrukturę chmury obliczeniowej w pobliżu skupisk ludności działającą od razu „po wyjęciu z pudełka”.
Obecnie ponad połowa światowej populacji żyje w odległości około 200 kilometrów od wybrzeży. Dzięki umieszczeniu centrów danych w zbiornikach wodnych w pobliżu nadmorskich miast, informacje będą miały niewielką odległość do przebycia, aby dotrzeć do społeczności nadbrzeżnych, prowadząc tym samym do szybkiego i płynnego surfowania po sieci, streamingu wideo i grania w gry, a także wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji.
Z Francji do Szkocji
Zlokalizowane 40-metrowe centrum danych „w pudełku” jest załadowane 12 szafami zawierającymi łącznie 864 serwery i powiązaną z nimi infrastrukturę systemu chłodzenia. Centrum danych zostało zmontowane i przetestowane we Francji, a następnie wysłane do Szkocji. Przymocowane do trójkątnej podstawy z balastem było gotowe do umieszczenia na dnie morskim.
Najbardziej wymagającym zadaniem było opuszczenie centrum danych i kabla zasilającego prawie 36 metrów na dno morskie. Załoga okrętowa używała równocześnie 10 wciągarek, żurawia, barki z suwnicą i zdalnie sterowanego pojazdu, które towarzyszyły centrum danych podczas podróży.
Archipelag Northern Isles to rozdział „testowy” w historii rozwoju projektu Natick, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wykorzystanie istniejącego na danym obszarze łańcucha dostaw do wysyłki i szybkiego rozmieszczania modułowych centrów danych w dowolnym miejscu na świecie, nawet w najtrudniejszych miejscach na morzu.
Według Microsoft, pierwsza faza projektu Natick pokazała, że koncepcja podwodnego centrum danych jest możliwa. Faza 2 koncentruje się na badaniu, czy koncepcja jest optymalna logistycznie, ekologiczna i ekonomiczna.
Na początku fazy 2 zespół Microsoft wiedział, że skalowalne wytwarzanie podmorskich centrów danych o właściwościach łodzi podwodnych wymagałoby zewnętrznych umiejętności. Właśnie dlatego Microsoft zdecydował się na współpracę z Naval Group, francuską firmą z 400-letnią historią i globalnym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii, produkcji i konserwacji wojskowych statków i łodzi podwodnych, a także technologii energii morskiej.
Na bazie doświadczeń Grupa Naval zaadaptowała procesy wymiany ciepła powszechnie stosowane do chłodzenia okrętów podwodnych do podwodnego centrum danych. System doprowadza wodę morską bezpośrednio przez grzejniki znajdujące się z tyłu każdego z 12 półek serwera i wychodzi z powrotem do oceanu. Wyniki pierwszej fazy projektu Natick wskazują, że woda z centrum danych szybko miesza się i rozprasza w otaczających kontener prądach morskich.
Zespół pracujący przy projekcie Natick poświęci następne 12 miesięcy na monitorowanie i rejestrowanie wydajności centrum danych, przechowując wszystkie informacje, począwszy od zużycia energii i poziomu wilgotności wewnętrznej po poziom dźwięku i temperatury.
Źródło: © Microsoft

Corning zbuduje pod Warszawą zakład za 366 mln PLN
Skarb Państwa zaangażował się w rozwój tej inwestycji i wesprze go dotacją na poziomie 17 mln zł.
Dotacja na Centrum B&R Rockwell Automation w Katowicach
Skarb Państwa, reprezentowanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, wesprze Rockwell Automation kwotą 1.2 mln zł.
Technosystem wykona zlecenie dla Creotech
Podwarszawski EMS został wybrany do realizacji zlecenia w ramach projektu Renesans, obejmujące opracowanie platformy satelitarnej w nowym standardzie HyperCube.
Sponsored content by BRADY Polska
Rozwiązania do etykietowania obwodów drukowanych w dobrej cenie
Poznaj kompletne i niezawodne rozwiązanie do etykietowania obwodów drukowanych firmy BRADY, które umożliwia automatyzację zadań identyfikowalności i inteligentne generowanie danych na liniach produkcyjnych montażu powierzchniowego. Zobacz infografikę i poznaj praktyczne możliwości integracji zautomatyzowanej identyfikacji płytek drukowanych w dobrej cenie.
GM oraz LG Chem zbudują fabrykę baterii
W czwartek obie firmy ogłosiły plany budowy zakładu wytwarzającego baterie o wartości 2.3 mld USD.
National Instruments zainwestuje 40 mln USD w rozbudowę w Malezji
National Instruments planuje zwiększyć skalę działalności w malezyjskim Penang. W efekcie inwestycji producent urządzeń pomiarowych utworzy 250 miejsce pracy.
Dekpol zakończył inwestycję dla AQ Wiring Systems STG
Wybudowany na terenie gminy Starogard Gdański obiekt przeznaczony będzie na zakład do produkcji materiałów elektrycznych wraz z zapleczem socjalno-biurowym firmy AQ Wiring Systems STG.
Assel pozyskał dwóch nowych klientów z branży medycznej
Assel uzyskał certyfikat ISO 13485 dotyczący zarządzania jakością urządzeń medycznych wiosną 2017 roku. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami, dzięki tej certyfikacji firma pozyskuje nowych klientów oraz wdraża zaawansowane technologie.
PW-Sat2 już rok na orbicie, trwają prace nad następcą
Mija rok od wysłania w kosmos polskiego satelity PW-Sat2. Głównym celem misji było przetestowanie systemu deorbitacji, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity i w przyszłości pomoże rozwiązać problem tzw. “śmieci kosmicznych”.
Polska na Space19+ - perspektywy rozwoju sektora kosmicznego na najbliższe trzy lata
Na posiedzeniu Rady Ministerialnej państw Europejskiej Agencji Kosmicznej polska delegacja zaalokowała na programy opcjonalne łącznie kwotę 39 mln EUR.
Signify inwestuje w druk 3D
Signify (poprzednio Philips Lighting) produkuje w Holandii oprawy oświetleniowe za pomocą drukarek 3D i planuje uruchomienie podobnych fabryk Stanach Zjednoczonych, Indiach i Indonezji.
VIGO System z kolejnym dofinansowaniem
Konsorcjum VIGO System i Wojskowej Akademii Technicznej otrzymało 14,57 mln PLN dofinansowania z NCBiR na projekt „Sensory dla przemysłu 4.0 i IoT”.
APS Energia zwiększy moce produkcyjne rosyjskiej spółki
OOO APS Energia Rus z siedzibą w Jekaterenburgu, spółka zależna APS Energia SA, 3 grudnia 2019 r. podpisała notarialna przedwstępną umowę kupna nieruchomości zabudowanej od ZAO Uralenergo – Sojuz.
Acoustic wprowadza się do Trójmiasta
Nowe centrum badawczo-rozwojowe w dziedzinie sztucznej inteligencji powstanie w Gdańsku. Na początku zatrudnienie znajdzie w nim 50 osób, a w ciągu dwóch lat planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 250 osób.
APS wchodzi w nową gałąź biznesu
Advanced Protection Systems, twórca systemów antydronowych, wprowadził na rynek sensory radarowe do ochrony perymetrycznej. Polska spółka weszła w długoterminowe partnerstwa w tym obszarze z dwoma zagranicznymi podmiotami.
Apple rozpoczęło budowę nowej siedziby
20 listopada Apple ogłosiło rozpoczęcie budowy nowego kampusu firmy w Austin, w stanie Teksas. Jest to jeden z elementów ogłoszonej w styczniu 2018 roku strategii rozwoju firmy w USA.
Kyocera chce nabyć resztę udziałów AVX
Kyocera Corporatio złożyła ofertę na pozostałe akcje AVX, które nie są jeszcze własnością firmy. Kyocera aktualnie posiada około 72% udziałów w AVX.
Starion rozbuduje hale w Biskupicach Podgórnych
Projprzem Budownictwo, spółka zależna Projprzem Makrum, w konsorcjum z GEM Technology otrzymała zlecenie od Starion Poland na realizację inwestycji budowlanej.
Murata zrealizowała kolejną inwestycję
Okayama Murata Manufacturing, spółka zależna Murata Manufacturing, 19 listopada uroczyście zakończyła budowę nowego obiektu produkcyjnego.
Dostępność surowców jednym z warunków przełomu w elektrorewolucji
Rozwój elektromobilności jest w dużej mierze uzależniony od miedzi, która jest powszechnie używana do budowy silników elektrycznych i hybrydowych. Do produkcji elektryków używa się od dwóch do czterech razy więcej miedzi niż w przypadku pojazdów tradycyjnych.
Mikro-automatyka zwiększa moce produkcyjne
Gdańska firma Mikro-automatyka kontynuuje ciąg inwestycji i w czerwcu 2019 roku oficjalnie otworzyła nową halę produkcyjną, do której urządzenia dostarczyła Grupa Renex.
Apple sfinalizowało przejęcie części biznesu modemów Intela
Intel Corporation ogłosił wczoraj zakończenie procesu sprzedaży biznesu modemów smartfonowych firmie Apple. Wartość transakcji to około 1 mld USD.
Creotech wybrał ofertę Astroniki
Astronika ma dostarczyć „Model inżynieryjny systemu separacji dla platformy satelitarnej w standardzie HyperCube” na potrzeby realizowanego przez Creotech Instruments projektu RENESANS.
Telewizory OLED mogą się wypalić nawet w warunkach domowych
Spadek kosztów produkcji paneli OLED przyczynił się do wzrostu zainteresowania telewizorami wyposażonymi w matryce tego typu. Producenci przyznają jednak, że klienci powinni podejmować pewne środki ostrożności przy ich użytkowaniu.
Załaduj więcej newsów