reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 01 czerwca 2018

Umicore wybiera Polskę

Nowej generacji baterie litowo-jonowe do zasilania pojazdów elektrycznych chce produkować w Nysie belgijska Grupa Umicore. Inwestycja warta jest 660 mln euro, zatrudnienie ma w niej znaleźć co najmniej 400 osób.
- W związku z ogłoszeniem na początku tego roku pierwszego zakładu produkcyjnego produkującego materiały katodowe na europejski rynek motoryzacyjny, Umicore wybrało właśnie tę lokalizację w Nysie w Polsce dla tej inwestycji – poinformowała firma w komunikacie prasowym.

Grupa Umicore podaje, że planowana w Nysie instalacja będzie opierać się na „najnowocześniejszych i zastrzeżonych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej”. Pierwsza faza inwestycji została uwzględniona w programie o wartości 660 mln EUR ogłoszonym na początku tego roku i ma rozpocząć dostawy pod koniec 2020 r.

Umicore podkreśla, że Nysa znajduje się w pobliżu europejskich klientów firmy i ma zapewnić dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. W pierwszej fazie inwestycji ma zostać stworzonych 400 miejsc pracy. - Lokalne władze i Umicore dążą do zbudowania długotrwałej, obopólnie korzystnej relacji, zapewniając tym samym stabilne środowisko dla pierwszej w Europie znaczącej fabryki materiałów katodowych – zaznaczono w informacji prasowej firmy.

- Obie decyzje są głównymi kamieniami milowymi dla Umicore i znacząco przyczynią się do inicjatywy Unii Europejskiej w celu promowania wiodącego przemysłu akumulatorowego opartego na innowacyjnych technologiach i zrównoważonym łańcuchu dostaw – uznał cytowany w informacji Marc Grynberg, dyrektor generalny Umicore.
Jak informuje Umicore, jej działalność koncentruje się na obszarach zastosowań, w których niezbędna jest wiedza specjalistyczna z zakresu materiałoznawstwa, chemii i metalurgii. Większość swoich przychodów firma przeznacza na badania i rozwój. W opublikowanym 1 czerwca komunikacie dotyczącym nowej fabryki w Nysie Grupa Umicore poinformowała również o decyzji dotyczącej budowy nowego Centrum Kompetencji Procesowych w jej siedzibie w Olen w Belgii, gdzie już prowadzi jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych. Centrum to ma wzmocnić pozycję Umicore w zakresie innowacyjnych, energooszczędnych procesów produkcyjnych, które zostaną zastosowane w zaawansowanych technologicznie instalacjach na całym świecie. Inwestycja ta ma zostać uruchomiona pod koniec 2019 r.

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektormobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji m.in. w bateriach do e-aut. W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 miliarda euro. Obecnie zatrudnia 9 700 osób. Umicore działa już na rynku polskim – w 2014 roku zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł. Została otwarta w 2016 roku.

Źródło: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1