reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 17 maja 2018

APLISENS z rekordowym początkiem roku

W I kwartale 2018 roku producent aparatury kontrolno-pomiarowej wypracował 23,1 mln zł skonsolidowanych przychodów (+12,8% r/r). Pod tym względem jest to najlepszy pierwszy kwartał w historii Grupy.
EBIT wyniósł 3,9 mln zł (+25% r/r), EBITDA 5,6 mln zł (+17,5% r/r), a zysk netto 3,2 mln zł (+27,9% r/r).
W minionym kwartale najlepiej zaprezentował się rynek WNP, z którego przychód wyniósł 8,8 mln zł (+25,9% r/r). Sprzedaż na rynku krajowym wyniosła 6,9 mln zł (+5,9% r/r), natomiast na rynku UE 5,8 mln zł (+20,1% r/r).

- Początek roku wygląda bardzo obiecująco. Za wzrost przychodów odpowiadały głównie rynki WNP, które wygenerowały o ponad 1,8 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Analizując 25,9 % wzrost na rynkach WNP trzeba pamiętać o efekcie niskiej bazy z roku ubiegłego. Naszym strategicznym celem na 2018 rok jest osiągnięcie tam 10% dynamiki. Optymistycznie patrzymy również w kierunku Unii Europejskiej, gdzie zainteresowanie naszymi produktami ciągle wzrasta. Liczymy, że wzrosty w krajach wspólnoty zawarte w strategii na poziomie 14% zostaną zrealizowane. Sytuacja w kraju też wygląda nie najgorzej. Spodziewamy się od 5% do 9% dynamiki – mówi Adam Żurawski, prezes zarządu APLISENS.

W I kwartale 2018 roku APLISENS poniósł nakłady inwestycyjne w wysokości prawie 2,5 mln zł. Największą część stanowiły nakłady na zakup maszyn i urządzeń (1,8 mln zł) oraz badania i rozwój (0,5 mln zł). Inną istotną inwestycją jest budowa stanowiska do produkcji przepływomierzy elektromagnetycznych w Radomiu (0,1 mln zł).

- Produkcja przepływomierzy elektromagnetycznych ruszyła już na początku 2017 roku, jednak teraz chcemy uruchomić produkcję seryjną. Zakończenie inwestycji i uruchomienie seryjnej produkcji planujemy na połowę 2019 roku. Inwestycja ta będzie dominującą pozycją w wydatkach inwestycyjnych w bieżącym roku, które łącznie zaplanowane są na ok. 21,6 mln zł – komentuje Adam Żurawski.

4 maja Rada Nadzorcza poparła rekomendację zarządu w sprawie tegorocznego podziału zysku. Jednocześnie zaproponowała wypłatę dywidendy w lipcu. Do podziału między akcjonariuszy miałoby trafić około 3,5 mln zł, co stanowiłoby 18,3% zysku netto z 2017 roku. Ostateczną decyzję w sprawie podziału ubiegłorocznego zysku podejmie Walne Zgromadzenie zwołane na 5 czerwca.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1