reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuri arcurs dreamstime.com Nauka | 19 kwietnia 2018

Wynalazki naukowców z Politechniki Lubelskiej ze złotym medalem w Genewie

Zespół młodych naukowców z Politechniki Lubelskiej: mgr inż. Karol Fatyga, mgr inż. Katarzyna Zielińska oraz dr inż. Dariusz Zieliński, zaprezentował na Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” pomysłowe rozwiązania dla inteligentnych sieci oraz mikrosieci.
Dzięki ich zastosowaniu zwiększa się niezawodność urządzeń elektrycznych i znacząco poprawia efektywność zarządzania energią elektryczną. Oto pomysły polskich naukowców:
  • układ i sposób zwiększania prądu zwarciowego energoelektronicznych przekształtników AC/DC, który zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji izolowanych sieci elektroenergetycznych;
  • układ i sposób wspomagania zasobnika energii elektrycznej, który można wykorzystać do przedłużenia czasu używania baterii. Dzięki temu rozwiązaniu unika się wysokich nakładów inwestycyjnych oraz ogranicza się koszty utylizacji;
  • sposób i układ wykorzystywania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do nieprzerwanej pracy urządzeń pomocniczych w pojazdach (np. sprężarki). Dzięki temu przedłuża się niemal 10-krotnie czas eksploatacji tych urządzeń.

Wynalazki zostały docenione przez międzynarodowe jury i otrzymały złoty medal w kategorii: elektrotechnika, elektronika, telekomunikacja i inżynieria komputerowa. W tej grupie swoje wynalazki przedstawiło 90 wystawców z całego świata. Rozwiązania oceniane były pod kątem innowacyjności, stopnia zaawansowania oraz możliwości zastosowania w przemyśle.

Wynalazki te opracowane zostały w zespole kierowanym przez prof. Wojciecha Jarzynę z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych. Wśród twórców są również: mgr inż. Łukasz Kwaśny z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych oraz mgr inż. Piotr Hołyszko z MPK Lublin, który współpracuje z zespołem badawczym.

Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”, która w tym roku odbyła się w dniach 11-15 kwietnia, to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie, która gromadzi pasjonatów techniki: wynalazców, projektantów i konstruktorów.

- Dotychczas doktoranci i studenci Politechniki Lubelskiej na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków w Genewie zdobyli aż 11 złotych, 13 srebrnych, 3 brązowe medale oraz 14 nagród specjalnych – informuje Maciej Nowicki z Biura Rzecznika Patentowego PL.


© Politechnika Lubelska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2