reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynki | 12 kwietnia 2018

Do roku 2025 inteligentne miasta przyniosą dochód o wartości ponad 2 bilionów USD

Frost & Sullivan: stuczna inteligencja, spersonalizowana opieka medyczna, a także rozproszone źródła energii to tylko niektóre z technologii stymulujących rozwój technologiczny, komunikacyjny i urbanizacyjny.
Przewiduje się, że do roku 2050 ponad 80% populacji krajów rozwiniętych będzie mieszkało w miastach. W państwach rozwijających się wielkość ta przekroczy 60%. Powstawanie inteligentnych miast jest czynnikiem usprawniającym urbanizację. Zaawansowane rozwiązania technologiczne pomagają w zapewnianiu mieszkańcom jak najlepszego dostępu do posiadanych zasobów, bez względu na to, czy chodzi o wartości finansowe, oszczędność czasu, czy też poprawę jakości życia.

- Sztuczna inteligencja to jeden z innowacyjnych obszarów, który w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskał największe środki na rozwój. Duże inwestycje pochodziły zarówno od niezależnych firm kapitałowych, jak i od funduszy venture capital - wyjaśnia Jillian Walker, Principal Consultant w dziale Visionary Innovation Group w firmie Frost & Sullivan.

Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w takich obszarach jak: inteligentne parkowanie, inteligentna mobilność, inteligentna sieć energetyczna, adaptacyjna sygnalizacja świetlna oraz gospodarka odpadami. Największe firmy, takie jak Google, IBM czy Microsoft, nadal odgrywają rolę kluczowych innowatorów technologicznych i stanowią główną siłę napędową promującą wdrażanie rozwiązań z zakresu AI.

Kluczowe wnioski na temat rozwoju Smart Cities:
  • Przewiduje się, że inteligentne miasta będą źródłem ogromnych szans biznesowych, których wartość rynkowa przekroczy do 2025 kwotę 2 bilionów USD.

  • Sztuczna inteligencja, spersonalizowana opieka medyczna, wykorzystanie robotów, zaawansowane systemy wspomagania kierowców (ADAS), rozproszone źródła energii to technologie, które będą naszym zdaniem przełomowe dla przyszłego rozwoju inteligentnych miast.

  • Według prognoz, najszybszy rozwój inteligentnych sieci energetycznych będzie obserwowany do roku 2025 w regionie Azji i Pacyfiku.

  • Ponad 50% wszystkich azjatyckich inteligentnych miast będzie zlokalizowanych w Chinach. Projekty związane z inteligentnymi miastami przyniosą chińskiej gospodarce 320 mld USD do roku 2025.

  • Ameryka Północna szybko nadrabia zaległości. Wiele znaczących ośrodków, takich jak Denver czy Portland, zobowiązało się do rozwoju szeregu projektów z zakresu inteligentnych rozwiązań miejskich.

  • Łączna wartość rynku inteligentnych budynków w USA, wraz z wartością czujników, systemów, urządzeń, systemów sterujących i oprogramowania, ma osiągnąć do roku 2020 poziom 5,74 mld USD.

  • Europa będzie szczycić się najwyższą na świecie liczbą projektów związanych z inteligentnymi miastami, głównie ze względu na zaangażowanie w rozwój tego typu inicjatyw przejawiane przez Komisję Europejską.

  • Europejski rynek e-hailing, niezwykle ważny dla miast stawiających na inteligentne rozwiązania z zakresu mobilności, generuje obecnie przychody w wysokości 50 mld USD, natomiast prognozy przewidują, że kwota ta wzrośnie do roku 2025 do 120 mld USD.

  • W Ameryce Południowej, do ośrodków aktywnie stawiających na rozwój inicjatyw związanych z inteligentnymi miastami należą: Mexico City, Guadalajara, Bogotá, Santiago, Buenos Aires oraz Rio de Janeiro. Projekty inteligentnych miast realizowane w Brazylii wygenerują do roku 2021 niemal 20% wszystkich przychodów związanych z IoT.

- Większość obecnych projektów inteligentnych miast jest realizowanych osobno. Nie są one połączone ze sobą. Przyszłość należy do zintegrowanych rozwiązań łączących poszczególne systemy pionowe w zunifikowaną platformę. IoT już dzisiaj przeciera szlak dla takich rozwiązań - dodaje Vijay Narayanan, Senior Research Analyst w dziale Visionary Innovaton Group w firmie Frost & Sullivan.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2