reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynki | 12 kwietnia 2018

Do roku 2025 inteligentne miasta przyniosą dochód o wartości ponad 2 bilionów USD

Frost & Sullivan: stuczna inteligencja, spersonalizowana opieka medyczna, a także rozproszone źródła energii to tylko niektóre z technologii stymulujących rozwój technologiczny, komunikacyjny i urbanizacyjny.

Przewiduje się, że do roku 2050 ponad 80% populacji krajów rozwiniętych będzie mieszkało w miastach. W państwach rozwijających się wielkość ta przekroczy 60%. Powstawanie inteligentnych miast jest czynnikiem usprawniającym urbanizację. Zaawansowane rozwiązania technologiczne pomagają w zapewnianiu mieszkańcom jak najlepszego dostępu do posiadanych zasobów, bez względu na to, czy chodzi o wartości finansowe, oszczędność czasu, czy też poprawę jakości życia. - Sztuczna inteligencja to jeden z innowacyjnych obszarów, który w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskał największe środki na rozwój. Duże inwestycje pochodziły zarówno od niezależnych firm kapitałowych, jak i od funduszy venture capital - wyjaśnia Jillian Walker, Principal Consultant w dziale Visionary Innovation Group w firmie Frost & Sullivan. Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w takich obszarach jak: inteligentne parkowanie, inteligentna mobilność, inteligentna sieć energetyczna, adaptacyjna sygnalizacja świetlna oraz gospodarka odpadami. Największe firmy, takie jak Google, IBM czy Microsoft, nadal odgrywają rolę kluczowych innowatorów technologicznych i stanowią główną siłę napędową promującą wdrażanie rozwiązań z zakresu AI. Kluczowe wnioski na temat rozwoju Smart Cities:
  • Przewiduje się, że inteligentne miasta będą źródłem ogromnych szans biznesowych, których wartość rynkowa przekroczy do 2025 kwotę 2 bilionów USD.
  • Sztuczna inteligencja, spersonalizowana opieka medyczna, wykorzystanie robotów, zaawansowane systemy wspomagania kierowców (ADAS), rozproszone źródła energii to technologie, które będą naszym zdaniem przełomowe dla przyszłego rozwoju inteligentnych miast.
  • Według prognoz, najszybszy rozwój inteligentnych sieci energetycznych będzie obserwowany do roku 2025 w regionie Azji i Pacyfiku.
  • Ponad 50% wszystkich azjatyckich inteligentnych miast będzie zlokalizowanych w Chinach. Projekty związane z inteligentnymi miastami przyniosą chińskiej gospodarce 320 mld USD do roku 2025.
  • Ameryka Północna szybko nadrabia zaległości. Wiele znaczących ośrodków, takich jak Denver czy Portland, zobowiązało się do rozwoju szeregu projektów z zakresu inteligentnych rozwiązań miejskich.
  • Łączna wartość rynku inteligentnych budynków w USA, wraz z wartością czujników, systemów, urządzeń, systemów sterujących i oprogramowania, ma osiągnąć do roku 2020 poziom 5,74 mld USD.
  • Europa będzie szczycić się najwyższą na świecie liczbą projektów związanych z inteligentnymi miastami, głównie ze względu na zaangażowanie w rozwój tego typu inicjatyw przejawiane przez Komisję Europejską.
  • Europejski rynek e-hailing, niezwykle ważny dla miast stawiających na inteligentne rozwiązania z zakresu mobilności, generuje obecnie przychody w wysokości 50 mld USD, natomiast prognozy przewidują, że kwota ta wzrośnie do roku 2025 do 120 mld USD.
  • W Ameryce Południowej, do ośrodków aktywnie stawiających na rozwój inicjatyw związanych z inteligentnymi miastami należą: Mexico City, Guadalajara, Bogotá, Santiago, Buenos Aires oraz Rio de Janeiro. Projekty inteligentnych miast realizowane w Brazylii wygenerują do roku 2021 niemal 20% wszystkich przychodów związanych z IoT.
- Większość obecnych projektów inteligentnych miast jest realizowanych osobno. Nie są one połączone ze sobą. Przyszłość należy do zintegrowanych rozwiązań łączących poszczególne systemy pionowe w zunifikowaną platformę. IoT już dzisiaj przeciera szlak dla takich rozwiązań - dodaje Vijay Narayanan, Senior Research Analyst w dziale Visionary Innovaton Group w firmie Frost & Sullivan.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-1