reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 04 grudnia 2009

Obraz europejskiego sektora EMS

Sektor usług EMS w Europie Wschodniej zdominowany jest przez duże firmy, z których większość stanowi część międzynarodowych koncernów. Z kolei w Europie Zachodniej dominują firmy małe i średniej wielkości. Wyjątkiem jest Szwecja, gdzie rynek opanowały duże, lokalne firmy.
Wykres ukazuje na osi X procentowy udział w rynkach lokalnych firm, których obroty przekraczają 50 mln EUR. Na osi Y odznaczono z kolei udział na rynkach lokalnych firm, których działalność ma charakter globalny. Wielkość okręgu odzwierciedla wielkość lokalnego rynku.Czechy, Węgry i Polska przyciągnęły globalnych graczy, którzy zainwestowali we własne moce produkcyjne w tych krajach. Firma Klaus Pildal Management zidentyfikowała 7 globalnych graczy, którzy odgrywają dominującą rolę w sektorze EMS w Czechach, Polsce i na Węgrzech, stanowiąc od 74 do 95% obrotów na rynku lokalnym.

W Europie Zachodniej, dominującą rolę odgrywają z kolei małe i średniej wielkości firmy. Udział światowych gigantów wynosi w zależności od kraju jedynie od 4 do 23%.

Duże firmy o niemieckim kapitale stanowią 44% lokalnego rynku, a ich obroty osiągnęły w 2008 roku poziom 5.033 mln EUR. Globalni dostawcy EMS stanowią w Niemczech jedynie 4%. Na tle innych krajów wyróżnia się Szwecja, gdzie kilka dużych, lokalnych firm zdobyło 65% rynku, podczas gdy firmy o zasięgu światowym mają jedynie 10-procentowy udział.

Francja jest drugim pod względem wielkości rynkiem high-cost. Działa na nim znaczna ilość zarówno małych i średniej wielkości firm, jak dużych graczy lokalnych, którzy łącznie stanowią 37% rynku. Dostawcy usług EMS o zasięgu globalnym stanowią 14% francuskiego rynku.

Rynek czeski to drugi, po rynku niemieckim, lokalny rynek w Europie. Należy jednak zauważyć, iż łączna liczba pracujących w sektorze jest znacznie mniejsza. Liczba osób zatrudnionych w Czechach jest również niższa, niż na znacznie mniejszym pod względem obrotów rynku szwedzkim.

Ewidentnie lokalne europejskie firmy EMS umiejętnie zaadoptowały się do lokalnych wymagań rynku, globalni gracze opuścili natomiast kraje o wysokich kosztach, koncentrując się na Europie Wschodniej. Klaus Pildal Management zwraca jednak uwagę, iż firmy EMS w wybranych krajach (np. w Szwecji), zatrudniają rosnącą ilość osób właśnie w krajach o niskich kosztach.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1