reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 02 grudnia 2009

Ultranowoczesny robot medyczny z Polski

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgi powołała firmę, która w przyszłości ma rozpocząć seryjną budowę ultranowoczesnego robota chirurgicznego.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza od 2000 roku prowadzi prace na robotem Robin Heart, który jako jeden z niewielu tego typu urządzeń może niebawem być używany w klinikach.

‘Chcieliśmy stworzyć urządzenie, które rzeczywiście ułatwi pracę chirurgom. Udało się nam przeskoczyć pewne przeszkody technologiczne, dlatego mamy nadzieję, że robot jak najszybciej zostanie wprowadzony do użytku’ mówi na łamach PB dr Zbigniew Nawrat, kierownik projektu. Pierwsze testy wyposażonego w cztery ramiona robota na żywym organizmie miały miejsce w 2009.

‘Pracujemy nad kolejnym ramieniem. Chcemy też dopracować stanowisko pracy chirurga, czyli konsolę kontrolną, którą opracowujemy razem z lekarzami i studentami’ informuje dr Zbigniew Nawrat. Fundacja chce w ciągu roku skierować do pracy klinicznej Robin Heart Vision, czyli ramię, które kontroluje położenie kamery endoskopowej.

Fundacja powołała do życia firmę Zakład Robin Heart Service, która w przyszłości ma zająć się produkcją robota. ‘Na tym po prostu będzie można dobrze zarobić. A polski robot będzie tańszy od zagranicznych rozwiązań’ uważa prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1