reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 26 stycznia 2018

Maleńki i superszybki robocik delta

Robot miliDelta o wymiarach 15x15x20 mm, który waży zaledwie 430 mg, porusza się niesamowicie szybko i bardzo precyzyjnie. A przy tym przenosi obiekty trzy razy cięższe niż od sam – nawet 1,3 g.
Roboty delta, czyli tripody, dzięki swoim możliwościom, pracują szybciej niż ludzie i doskonale sprawdzają się w fabrykach, zastępując pracowników właśnie przy zastosowaniach pick-and-place. Ale okazuje się, że delty są jeszcze bardziej imponujące, jeśli je zminiaturyzować. Badacz Hayley McClintock z harwardzkiego laboratorium mikrorobotyki stworzył maleńkiego robota delta o imponującym tempie pracy. Maszyna może powtarzać wzorce ruchu z częstotliwością nawt 75 Hz, zachowując precyzję 5 m.

Takie urządzenie można zastosować w różnych aplikacjach, chociażby przy układaniu komponentów na płytkach albo przy operacjach chirurgicznych wymagających niesłychanej precyzji. Natomiast pierwszy na świecie robot delta został skonstruowany w 1985 roku na potrzeby fabryki czekolady – umieszczał pralinki w opakowaniach. Projektant, Raymond Clavel, profesor EPFL (Politechniki Federalnej w Lozannie), pracując w domu nad koncepcją maszyny używał drutów przeznaczonych do robótek ręcznych i z nich składał pierwsze modele.


Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2