reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 14 grudnia 2017

1 mld PLN na wsparcie innowacji technologicznych

Znamy już wyniki autorów najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych na polskim rynku wyłonionych w konkursie BRIdge Alfa. Tegoroczni laureaci otrzymają łącznie prawie miliard złotych. To największy budżet w historii konkursu.
Planowane przez przyszłe Alfy inwestycje obejmują projekty z różnych dziedzin i obszarów, wśród których znajdują się m.in. technologie inżynierii medycznej, w tym biotechnologie medyczne, inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne, wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty oraz automatyzacja i robotyka procesów technologicznych.

Spośród wartych aż 3 mld PLN 98 wniosków, które wpłynęły do NCBR, do oceny merytorycznej przeszło 66. Ich wartość wynosiła ponad 2 mln PLN. Ostatecznie ocenę pozytywną otrzymały 44 projekty, a do dofinansowania zostało rekomendowanych 28 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 922 mln PLN. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z woj. małopolskiego (9), dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).
Nowe Alfy dołączą do utworzonych w ramach I konkursu 21 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości ponad 480 mln zł. Dokonują już pierwszych inwestycji w spółki, wśród których znajdują się m.in. Dystrogen (nowatorska terapia biotechnologiczna dla leczenia choroby rzadkiej - choroby Dushena) czy Skynamo Aerospace („latający skuter” do zastosowań do celów sportowo-rekreacyjnych oraz w wersji specjalistycznej dla służb ratunkowych oraz mundurowych). Z kolei w ramach etapu pilotażowego w 2015 roku uruchomionych zostało 10 funduszy, które powołały 47 spółek technologicznych. Jedną z nich był Photon, który stworzył i wprowadził na rynek innowacyjnego w skali świata robota edukacyjnego dla dzieci.

Program BRIdge Alfa jest realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na celu wsparcie najbardziej nowatorskich projektów na wczesnym etapie rozwoju, a następnie ich komercjalizację. Służy temu sieć wehikułów inwestycyjnych - tzw. Alf - stanowiąca uzupełnienie systemu wspierania innowacji „od pomysłu do przemysłu”, wpisująca się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak podkreśla NCBR w komunikacie, oferta jest wyjątkowo atrakcyjna dla najlepszych przedsiębiorców zajmujących się zawodowo wyszukiwaniem najciekawszych projektów. NCBR, ograniczając ryzyko po ich stronie, oferuje dofinansowanie w wysokości 80% budżetu tworzonej Alfy. Jednocześnie BRIdge Alfa zapewnia ogromne korzyści wynalazcom i twórcom technologii. Wybrane przez Alfy projekty otrzymują wszechstronne wsparcie: poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc. Co ważne, otrzymują wsparcie finansowe i opiekę biznesową, pozostając współwłaścicielami praw własności intelektualnej i zakładanych firm. W obecnej edycji programu NCBR ma przy tym prawo pierwokupu spółek, by w razie potrzeby zagwarantować niezbędne finansowanie najlepszym, strategicznym projektom.

Lista rankingowa II konkursu Bridge Alfa opublikowana przez NCBR.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-1