reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 14 grudnia 2017

1 mld PLN na wsparcie innowacji technologicznych

Znamy już wyniki autorów najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych na polskim rynku wyłonionych w konkursie BRIdge Alfa. Tegoroczni laureaci otrzymają łącznie prawie miliard złotych. To największy budżet w historii konkursu.

Planowane przez przyszłe Alfy inwestycje obejmują projekty z różnych dziedzin i obszarów, wśród których znajdują się m.in. technologie inżynierii medycznej, w tym biotechnologie medyczne, inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne, wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty oraz automatyzacja i robotyka procesów technologicznych.
Spośród wartych aż 3 mld PLN 98 wniosków, które wpłynęły do NCBR, do oceny merytorycznej przeszło 66. Ich wartość wynosiła ponad 2 mln PLN. Ostatecznie ocenę pozytywną otrzymały 44 projekty, a do dofinansowania zostało rekomendowanych 28 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 922 mln PLN. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z woj. małopolskiego (9), dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).
Nowe Alfy dołączą do utworzonych w ramach I konkursu 21 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości ponad 480 mln zł. Dokonują już pierwszych inwestycji w spółki, wśród których znajdują się m.in. Dystrogen (nowatorska terapia biotechnologiczna dla leczenia choroby rzadkiej - choroby Dushena) czy Skynamo Aerospace („latający skuter” do zastosowań do celów sportowo-rekreacyjnych oraz w wersji specjalistycznej dla służb ratunkowych oraz mundurowych). Z kolei w ramach etapu pilotażowego w 2015 roku uruchomionych zostało 10 funduszy, które powołały 47 spółek technologicznych. Jedną z nich był Photon, który stworzył i wprowadził na rynek innowacyjnego w skali świata robota edukacyjnego dla dzieci. Program BRIdge Alfa jest realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na celu wsparcie najbardziej nowatorskich projektów na wczesnym etapie rozwoju, a następnie ich komercjalizację. Służy temu sieć wehikułów inwestycyjnych - tzw. Alf - stanowiąca uzupełnienie systemu wspierania innowacji „od pomysłu do przemysłu”, wpisująca się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak podkreśla NCBR w komunikacie, oferta jest wyjątkowo atrakcyjna dla najlepszych przedsiębiorców zajmujących się zawodowo wyszukiwaniem najciekawszych projektów. NCBR, ograniczając ryzyko po ich stronie, oferuje dofinansowanie w wysokości 80% budżetu tworzonej Alfy. Jednocześnie BRIdge Alfa zapewnia ogromne korzyści wynalazcom i twórcom technologii. Wybrane przez Alfy projekty otrzymują wszechstronne wsparcie: poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc. Co ważne, otrzymują wsparcie finansowe i opiekę biznesową, pozostając współwłaścicielami praw własności intelektualnej i zakładanych firm. W obecnej edycji programu NCBR ma przy tym prawo pierwokupu spółek, by w razie potrzeby zagwarantować niezbędne finansowanie najlepszym, strategicznym projektom. Lista rankingowa II konkursu Bridge Alfa opublikowana przez NCBR.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 08 2020 10:37 V18.4.45-2