reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nomadsoul1 dreamstime.com Wiązki | 01 grudnia 2017

Strajk w Yazaki odwołany

Solidarność w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie odwołała bezterminowy strajk, który miał się rozpocząć 27 listopada. Do firmy wejdzie kontrola PIP.
Powodem tej decyzji było zakwestionowanie przez pracodawcę ważności październikowego referendum strajkowego – donosi Tygodnik Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność.

- Całkowicie nie zgadzamy się z zarzutem pracodawcy, że październikowe referendum strajkowe jest nieważne. Nie chcieliśmy wciągać pracowników w ten spór i dlatego przeprowadziliśmy kolejne głosowanie – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazki.

Drugie referendum strajkowe zorganizowane zostało w dniach 23 i 24 listopada. Za strajkiem opowiedziało się przeszło 70 proc. pracowników, którzy wzięli w nim udział. Jednak do tego, by referendum było ważne, zabrakło zaledwie 67 głosów, czyli niewiele ponad 3 proc. Obecnie w Yazaki zatrudnionych jest ok. 2180 osób.

Solidarności w Yazaki ocenia, że pracodawca robił wszystko, by referendum się nie udało. Miało dochodzić do zastraszania pracowników i innych bezprawnych działań. Jednym z przykładów, który podaje przewodnicząca, było zainstalowanie kamer na wszystkich zakładowych stołówkach, czyli w miejscach, w których pracownicy mogli oddawać głosy, w dniu poprzedzającym głosowanie. Zdaniem związkowców monitorowanie przebiegu głosowania było niezgodne z prawem. Drugie referendum strajkowe w Yazaki trwało zaledwie dwa dni. Natomiast podczas pierwszego referendum pracownicy mogli oddawać głosy przez cały tydzień.

23 listopada Solidarność z Yazaki złożyła do Państwowej Inspekcji Pracy skargę w związku z działaniami pracodawcy, które w ocenie związku były sprzeczne z prawem. Kompleksowa kontrola PIP rozpocznie się w spółce najprawdopodobniej w najbliższych dniach.

Spór zbiorowy trwa w Yazaki od lipca. Głównym postulatem zakładowej Solidarności są podwyżki płac zasadniczych wszystkich pracowników firmy. Związkowcy domagają się także m.in. wprowadzenia
rocznej premii frekwencyjnej i ustalenia minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla osób, które przepracowały w firmie co najmniej 2 lata, na poziomie 120 proc. płacy minimalnej.

Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych. Do Solidarności należy ponad 1000 pracowników.

Źródło: Tygodnik Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2