reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Nauka | 28 listopada 2017

Na Politechnice Śląskiej powstało laboratorium smart grid

Studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej będą na nowoczesnym sprzęcie prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
W Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego otworzono pierwsze w kraju laboratorium patronackie spółki ZPUE SA. Jak informuje uczelnia, to ukoronowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy Wydziałem Elektrycznym a ZPUE SA, która obejmowała dydaktykę, działalność badawczą ooraz promocyjną.

Laboratorium zostało wyposażone przez ZPUE, polskiego producenta urządzeń dla elektroenergetyki, w najnowszej generacji aparaturę łączeniową: zestaw recloserowy oraz rozdzielnicę średniego i niskiego napięcia. Laboratorium umożliwia przetestowanie różnych schematów zasilania, a także jest wyposażone w układ automatyki samoczynnego załączania rezerwy. Większość elementów, w które wyposażono rozdzielnicę umożliwia podłączenie do sieci komputerowej, co pozwala na zdalne zarządzanie.

Jak powiedział PAP rzecznik Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Andrzej Kowalik, najbardziej innowacyjnym urządzeniem jest recloser. - Mówiąc prostym językiem, to inaczej takie by-passy, które w razie awarii umożliwiają zmianę kierunku płynięcia energii elektrycznej w sieci, by ominąć miejsce awarii i doprowadzić prąd od dostawcy do odbiorcy inną drogą – wyjaśnił.

Kowalik tłumaczył, że po pierwsze ten recloser działa bardzo szybko, tak że docelowo przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powinna być dla końcowego odbiorcy w ogóle odczuwalna.

- Najważniejszą rzeczą jest jednak doposażenie go, zgodnie z oczekiwaniami naszych pracowników naukowych, w takie urządzenia, które dopiero wchodzą na rynek, a które umożliwiają inteligentne komunikowanie się recloserów ze sobą – mówił Kowalik.

To z kolei pozwoli studentom oraz naukowcom prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której reclosery docelowo będą działać automatycznie oraz nie będą wymagać ingerencji człowieka.

Wprowadzenie tej generacji recloserów na rynek – w ocenie Kowalika – już się dzieje i jest kwestią najbliższej przyszłości. - W ciągu najbliższych kilku lat nasza sieć elektroenergetyczna będzie się stawać właśnie siecią inteligentną, czyli siecią, która tak naprawdę będzie reagować automatycznie na różne okoliczności, bez potrzeby ingerencji człowieka – powiedział.

Źródło: Politechnika Śląska, PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1