reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Nauka | 28 listopada 2017

Na Politechnice Śląskiej powstało laboratorium smart grid

Studenci i pracownicy Politechniki Śląskiej będą na nowoczesnym sprzęcie prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
W Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego otworzono pierwsze w kraju laboratorium patronackie spółki ZPUE SA. Jak informuje uczelnia, to ukoronowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy Wydziałem Elektrycznym a ZPUE SA, która obejmowała dydaktykę, działalność badawczą ooraz promocyjną.

Laboratorium zostało wyposażone przez ZPUE, polskiego producenta urządzeń dla elektroenergetyki, w najnowszej generacji aparaturę łączeniową: zestaw recloserowy oraz rozdzielnicę średniego i niskiego napięcia. Laboratorium umożliwia przetestowanie różnych schematów zasilania, a także jest wyposażone w układ automatyki samoczynnego załączania rezerwy. Większość elementów, w które wyposażono rozdzielnicę umożliwia podłączenie do sieci komputerowej, co pozwala na zdalne zarządzanie.

Jak powiedział PAP rzecznik Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej Andrzej Kowalik, najbardziej innowacyjnym urządzeniem jest recloser. - Mówiąc prostym językiem, to inaczej takie by-passy, które w razie awarii umożliwiają zmianę kierunku płynięcia energii elektrycznej w sieci, by ominąć miejsce awarii i doprowadzić prąd od dostawcy do odbiorcy inną drogą – wyjaśnił.

Kowalik tłumaczył, że po pierwsze ten recloser działa bardzo szybko, tak że docelowo przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powinna być dla końcowego odbiorcy w ogóle odczuwalna.

- Najważniejszą rzeczą jest jednak doposażenie go, zgodnie z oczekiwaniami naszych pracowników naukowych, w takie urządzenia, które dopiero wchodzą na rynek, a które umożliwiają inteligentne komunikowanie się recloserów ze sobą – mówił Kowalik.

To z kolei pozwoli studentom oraz naukowcom prowadzić badania m.in. nad rozwojem inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której reclosery docelowo będą działać automatycznie oraz nie będą wymagać ingerencji człowieka.

Wprowadzenie tej generacji recloserów na rynek – w ocenie Kowalika – już się dzieje i jest kwestią najbliższej przyszłości. - W ciągu najbliższych kilku lat nasza sieć elektroenergetyczna będzie się stawać właśnie siecią inteligentną, czyli siecią, która tak naprawdę będzie reagować automatycznie na różne okoliczności, bez potrzeby ingerencji człowieka – powiedział.

Źródło: Politechnika Śląska, PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2