reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Interoute
Nauka i technologie |

Nowe możliwości badań dla sektora kosmicznego w Radomiu

Instytut Technologii Eksploatacji – Sieć Badawcza Łukasiewicz w Radomiu przygotowuje się do uruchomienia pierwszego w Polsce testera tribologicznego do pracy w warunkach próżniowych, przeznaczonego dla sektora kosmicznego. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 4,2 milionów zł ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe urządzenie umożliwi prowadzenie badań materiałowych w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Chodzi o testowanie w wysokiej próżni, przy skrajnych temperaturach – od minus 120 do plus 1000 stopni Celsjusza – oraz przy różnych typach ruchu mechanicznego.

Tester tribologiczny pozwoli oceniać zużycie, tarcie i właściwości smarne materiałów i powłok stosowanych w technologiach kosmicznych. Tego typu badania są kluczowe przy projektowaniu elementów pracujących w warunkach pozaziemskich, gdzie nie można stosować standardowych metod smarowania i chłodzenia.

Instytut w Radomiu stanie się dzięki temu jedynym w Polsce ośrodkiem oferującym tego typu testy. Projekt wpisuje się w działania Sieci Badawczej Łukasiewicz, której celem jest rozwijanie infrastruktury badawczej na potrzeby krajowego przemysłu wysokich technologii.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB June 26 2025 09:31 V24.1.26-2
reklama
reklama