reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tsmc
Biznes |

TSMC chce otworzyć zakład w Polsce. Trwają rozmowy z PAIH

Tajwański koncern TSMC, światowy lider w produkcji układów scalonych, może w najbliższych latach uruchomić część swojej działalności w Polsce. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) prowadzi rozmowy dotyczące potencjalnego ulokowania elementów łańcucha wartości firmy w naszym kraju.

formację o negocjacjach przekazał wiceprezes PAIH, Paweł Pudłowski. Według jego relacji, Polska jest brana pod uwagę jako jedno z trzech państw w ramach tzw. „trójkąta inwestycyjnego”, obejmującego Niemcy, Czechy i właśnie Polskę. Rozważane inwestycje dotyczą początkowo mniej zaawansowanych półprzewodników, jednak – jak zaznaczył Pudłowski – w perspektywie możliwe jest także rozszerzenie produkcji o układy bardziej zaawansowane technologicznie.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) to kluczowy gracz w globalnym sektorze mikroelektroniki. Firma realizuje obecnie duży projekt inwestycyjny w Dreźnie, gdzie powstaje jej fabryka chipów. Jest to część szerszej strategii ekspansji w Europie, mającej na celu dywersyfikację produkcji i zbliżenie jej do klientów z Unii Europejskiej.
Do rozmów z TSMC doszło m.in. przy okazji tegorocznego wydarzenia Silicon Saxony Day, które odbywa się co roku w Dreźnie. Spotkanie to gromadzi przedstawicieli branży mikroelektroniki, oprogramowania, polityki i sektora badań, służąc jako platforma do omawiania trendów technologicznych oraz inicjowania współpracy międzynarodowej.

„Mamy ogromną ambicję, zaistnieć szczególnie w kontekście TSMC, czy europejskiego oddziału TSMC, który jest budowany w Dreźnie. Jesteśmy na świeżo po wizycie na wydarzeniu Silicon Saxony Day [międzynarodowe wydarzenie poświęcone zaawansowanym technologiom koncentrujące się na mikroelektronice, inteligentnych systemach, oprogramowaniu w Dreźnie], gdzie prezentowali się dostawcy. Jesteśmy w kontakcie i w rozmowach o możliwości umiejscowienia w Polsce pewnych podmiotów, które w łańcuchu wartości tej firmy (TSMC) będą się pojawiały. Nie jest to łatwy proces. Jako Europa mamy tu nadzieję na stworzenie trójkąta pomiędzy Niemcami, Czechami a Polską i stworzenie obszaru, w którym będziemy budowali europejskie możliwości produkcyjne. Na początek nie najbardziej zaawansowanych półprzewodników, ale może z czasem również tych bardziej zaawansowanych” - powiedział Pudłowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Agencja, koncentrując się w obszarze produkcji półprzewodników będzie uczestniczyć we wrześniu w targach Semicon w Tajwanie.

„Jesteśmy również jako kraj świeżo po wizycie pana ministra Jarosa i dużej delegacji stref instytucji państwowych i ta wizyta była również istotna dla pojawienia się Polski w krajobrazie możliwych miejsc inwestycyjnych dla tych firm [związanych z produkcją półprzewodników]” - powiedział wiceszef Agencji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB June 26 2025 09:31 V24.1.26-2
reklama
reklama