
Microsoft i rząd USA wdrażają AI w atomie
Microsoft oraz Idaho National Laboratory (INL) ogłosiły współpracę, której celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do skrócenia i usprawnienia procesu wydawania pozwoleń na budowę i eksploatację elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych.
Technologia Microsoftu ma być zastosowana do generowania raportów inżynieryjnych i analiz bezpieczeństwa, które stanowią integralną część wniosku o pozwolenie na budowę lub modyfikację obiektów jądrowych. Są to dokumenty obejmujące setki stron, wymagające szczegółowych danych, analiz i zgodności z przepisami. Zastosowane systemy AI mają być trenowane na podstawie historycznych wniosków, które zakończyły się sukcesem.
“Celem jest udoskonalenie procesu przez człowieka, który będzie mógł przejrzeć każdą sekcję i w razie potrzeby edytować dowolną część, ręcznie lub z pomocą sztucznej inteligencji – wybór należy do człowieka” – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera Nelli Babayan, dyrektor ds. sztucznej inteligencji w federalnym oddziale Microsoftu zajmującym się sektorem cywilnym.
Według przedstawicieli INL sztuczna inteligencja będzie analizować dane z dostępnych badań i automatycznie kompilować wymagane dokumenty. Taki proces może znacznie skrócić czas przygotowywania wniosków oraz ograniczyć liczbę błędów formalnych.
Decyzja o podjęciu takiego działania zbiega się z wcześniejszymi inicjatywami administracji USA mającymi na celu przyspieszenie procedur związanych z energetyką jądrową. W maju prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenia wykonawcze, których celem było skrócenie procesu licencjonowania nowych elektrowni jądrowych do nawet 18 miesięcy. Obecnie może on trwać kilka lat. Głównym powodem tych działań jest rosnące zapotrzebowanie na energię ze strony centrów danych wykorzystujących AI.
Technologia sztucznej inteligencji może mieć również zastosowanie przy zwiększaniu wydajności już istniejących elektrowni jądrowych. Aby podnieść moc wytwórczą, operatorzy muszą przygotować dodatkowe oceny techniczne i złożyć odpowiednie wnioski o zmianę licencji operacyjnej. Według Scotta Ferrary, zastępcy dyrektora ds. badań nad bezpieczeństwem jądrowym w INL, AI może wspierać ten proces, ułatwiając przygotowanie dokumentacji.
Współpraca Microsoftu i INL stanowi przykład wykorzystania technologii cyfrowych w procesach regulacyjnych, które do tej pory były silnie sformalizowane i czasochłonne.