
USA wprowadza 50-procentowe cło na miedź
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w środę, że od 1 sierpnia br. obowiązywać będzie nowe, 50-procentowe cło na import miedzi - podała agencja Reutara. Decyzja ta ma na celu pobudzenie krajowej produkcji w sektorze uznanym za kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego oraz dla przemysłu elektronicznego, motoryzacyjnego i obronnego.
W lutym administracja Trumpa wszczęła dochodzenie w sprawie importu miedzi. Według opublikowanej w środę oceny, uznanej przez prezydenta za „rzetelną”, obecny poziom importu zagraża zdolnościom produkcyjnym USA w zakresie tego surowca.
Stany Zjednoczone zaspokajają prawie połowę swojego zapotrzebowania na miedź dzięki importowi. W 2024 roku sprowadzono do kraju 810 tys. ton tego surowca – wynika z danych Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS). Najwięcej miedzi, jej stopów i produktów miedzianych pochodziło z Chile, Kanady i Meksyku – wszystkie te państwa są objęte umowami o wolnym handlu z USA.
„Miedź jest niezbędna do produkcji półprzewodników, samolotów, statków, amunicji, centrów danych, baterii litowo-jonowych, systemów radarowych, systemów obrony przeciwrakietowej, a nawet broni hipersonicznej, której produkujemy wiele” – napisał Trump w poście na Truth Social.
Rządy Chile, Kanady i Peru już wcześniej przekazały administracji, że ich eksport miedzi nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa USA i nie powinien podlegać cłom. Mimo to ich produkty znajdą się wśród najbardziej dotkniętych nowym podatkiem importowym.
Nowa polityka celna wpisuje się w szerszą strategię administracji Trumpa, polegającą na nakładaniu sektorowych ceł w celu ochrony krajowego przemysłu. Wcześniejsze działania objęły m.in. stal i aluminium. Ekonomiści ostrzegają, że takie działania mogą prowadzić do wzrostu cen dla amerykańskich konsumentów.
Znaczna część krajowego wydobycia miedzi koncentruje się w Arizonie. Tam też od ponad dekady opóźnia się realizacja dużej inwestycji – nowej kopalni rozwijanej przez firmy Rio Tinto i BHP. Wprowadzenie cła ma zwiększyć presję na uruchomienie tego projektu i poprawić opłacalność lokalnej produkcji.