
Boeing z kontraktem na 2,8 mld USD dla SATCOM
Boeing został wybrany na dostawcę systemu Evolved Strategic Satellite Communications (ESS) o wartości 2,8 miliardów dolarów. System ten stanowi kosmiczny element amerykańskiej architektury dowodzenia, kontroli i łączności nuklearnej (NC3). Wstępna umowa obejmuje dostawę dwóch satelitów z opcją zakupu dwóch kolejnych w przyszłości, poinformował Boeing w komunikacie prasowym.
„To kluczowy moment dla rozwoju zdolności kosmicznych USA w celu zapewnienia pokoju poprzez siłę. Strategiczna misja komunikacyjna wymaga ochrony, mocy i stałej dostępności, nawet w przypadku prób zakłócenia naszej łączności przez przeciwników. Satelity te zapewnią łączność z kosmosu w ramach odnowionej architektury NC3 dla naszego kraju” – powiedział Cordell DeLaPena, dyrektor wykonawczy amerykańskich sił kosmicznych ds. komunikacji wojskowej oraz pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu.
Statki kosmiczne ESS zapewnią większą pojemność, elastyczność, niezawodność i odporność w porównaniu z satelitami komunikacji strategicznej znajdującymi się obecnie na orbicie. Od 2020 r. Boeing realizuje prace nad dojrzałością techniczną i redukcją ryzyka w ramach umowy na szybkie prototypowanie dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, podano w komunikacie prasowym.
„Stany Zjednoczone potrzebują strategicznej architektury bezpieczeństwa narodowego, która działa bez zarzutu, zapewniając najwyższy poziom ochrony i wydajności. Zaprojektowaliśmy innowacyjny system zapewniający gwarantowaną łączność, aby sprostać zmieniającym się zagrożeniom w przestrzeni kosmicznej” - powiedziała Kay Sears, wiceprezes i dyrektor generalna Boeing Space, Intelligence and Weapon Systems.
Rozwiązanie ESS firmy Boeing opiera się na technologii opracowanej przez firmę dla satelitów Wideband Global SATCOM (WGS)-11 i WGS-12, która sprawdziła się już na orbicie w ramach komercyjnej konstelacji O3b mPOWER. W oparciu o te osiągnięcia strategiczna konstelacja satelitów komunikacji wojskowej zostanie wyposażona w elastyczne i odporne sygnały chroniące przed zakłóceniami lub przechwyceniem.
„To zwycięstwo potwierdza słuszność wszystkich inwestycji i innowacji, które wprowadziliśmy w naszej technologii satelitarnej, tworząc technicznie dojrzałą i niskiego ryzyka ofertę dla rządu. Zwiększyliśmy nasze moce produkcyjne, zainwestowaliśmy w nasz zespół, zatrudniliśmy wykwalifikowanych pracowników i stworzyliśmy linie produkcyjne, aby zapewnić płynny start od pierwszego dnia. Jesteśmy zaangażowani w dostarczenie tej kluczowej zdolności, aby zaspokoić strategiczne potrzeby” - powiedziała Michelle Parker, wiceprezes Boeing Space Mission Systems.
Po umieszczeniu na orbicie geostacjonarnej — około 22 000 mil lub 35 700 km od powierzchni Ziemi — ESS zapewni stały zasięg dla strategicznych sił zbrojnych na całym świecie. Statek kosmiczny będzie wykorzystywał wysoce chroniony sygnał falowy i tajne technologie opracowane we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, poinformował Boeing.
Boeing ma dostarczyć pierwszy z dwóch statków kosmicznych do 2031 roku.