
Polska firma z eurojeskim patentem na kropki kwantowe
Wrocławska spółka QNA Technology S.A. otrzymała europejski patent na opracowaną przez siebie kompozycję tuszu utwardzanego promieniowaniem UV, zawierającą czerwone kropki kwantowe. Ochrona została przyznana przez Europejski Urząd Patentowy i obejmuje również metodę nanoszenia tuszu oraz zastosowanie w urządzeniach emitujących światło.
Patent zacznie obowiązywać 30 lipca 2025 roku – w dniu publikacji w Europejskim Biuletynie Patentowym. Ochrona obejmie wybrane kraje należące do Europejskiej Konwencji Patentowej, w których QNA Technology dokona stosownej rejestracji. Konwencja obejmuje obecnie 39 państw, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej, a także Norwegię, Szwajcarię i Turcję.
Zarejestrowany wynalazek dotyczy technologii istotnej dla przemysłu elektronicznego, w szczególności w obszarze wyświetlaczy nowej generacji. Kropki kwantowe wykorzystywane w opatentowanym tuszu pełnią funkcję półprzewodników emitujących światło.
QNA Technology posiada już dwa patenty zarejestrowane na terenie Polski. W Europejskim Urzędzie Patentowym spółka ma złożonych sześć kolejnych zgłoszeń. Dodatkowo firma chroni swoje know-how poprzez 17 tajemnic handlowych, tzw. Codified Trade Secrets, dotyczących kluczowych elementów technologii rozwijanej przez spółkę.
QNA zabezpiecza również swoje oznaczenia marketingowe – posiada prawa ochronne do znaku towarowego „Quantharsis” na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz prowadzi postępowanie o rejestrację kolejnego znaku na rynku unijnym.
QNA Technology działa w obszarze wysokich technologii. Specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań opartych na kropkach kwantowych, które mają zastosowanie m.in. w elektronice konsumenckiej, oświetleniu i biotechnologii.
“Przyznanie kolejnego patentu firmie QNA to ważny krok w procesie ochrony naszego know-how. Dotyczy on specjalnych tuszów UV utwardzalnych zawierających kropki kwantowe, które mogą być wykorzystywane m.in. w produkcji wyświetlaczy microLED, a także w innych obszarach, takich jak komunikacja optyczna czy fotonika. Umiejętność tworzenia takich tuszów ma kluczowe znaczenie. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zachowanie wysokiej jakości tych kropek w gotowym urządzeniu, ale również ich precyzyjne i powtarzalne nanoszenie. To z kolei przekłada się na niezawodność i wysoką wydajność końcowego produktu. Umiejętność ta może być wykorzystana do formułowania tuszów zawierających także innego rodzaju kropki kwantowe, w tym czerwone czy zielone niezbędne do otrzymania razem z kropkami niebieskimi piksela RGB. Zastosowanie technologii kropek kwantowych w wyświetlaczach microLED może istotnie obniżyć koszty produkcji tych urządzeń, co dziś jest istotną bariera na drodze do masowej ich komercjalizacji” - powiedział Artur Podhorodecki, prezes zarządu, akcjonariusz i współzałożyciel QNA Technology S.A.