reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Analizy |

Claus Aasholm: „Cykl półprzewodników się załamał”

Podczas Evertiq Expo Malmö 2025, Claus Aasholm – założyciel Semiconductor Business Intelligence – zaprezentował trzeźwą analizę globalnego rynku półprzewodników. W swoim wystąpieniu oraz wywiadzie udzielonym po prelekcji duński analityk stwierdził, że tradycyjny czteroletni cykl branży uległ załamaniu, a jego miejsce zajął fragmentaryczny, napędzany zyskami wzrost, odczuwalny tylko przez wybranych.

W rozmowie z Evertiqiem Aasholm podkreślił, że przez długi czas dane publikowane przez WSTS (World Semiconductor Trade Statistics) stanowiły punkt odniesienia dla całej branży, do czego wszyscy byli przyzwyczajeni.

„Te dane pokazywały w zasadzie czteroletni cykl, zwykle dość gwałtowny spadek i długi okres wzrostu” – powiedział. „W poprzednich cyklach widzieliśmy natomiast, że wszystkie ogniwa łańcucha dostaw podążały za tym schematem. Można było powiedzieć, że „przypływ podnosi wszystkie łodzie”. Wystarczyło spojrzeć na dane WSTS i stwierdzić: „mamy jeszcze rok wzrostów przed sobą”. Ale ten cykl jest inny. Jesteśmy prawdopodobnie dwa lata w górę, a większość firm tego nie odczuwa."

Podczas gdy firmy takie jak Nvidia osiągają rekordowe zyski, wiele innych podmiotów w łańcuchu dostaw, jak na przykład producenci wafli krzemowych, wciąż odczuwają stagnację lub notują spadki, fabryki wafli z kolei działają na zaskakująco niskim poziomie wykorzystania mocy produkcyjnych. Według Aasholma na przykład TSMC, czyli największy producent układów scalonych na świecie, pracuje jedynie na 73% swoich możliwości, mimo że od dwóch lat towarzyszy nam wzrost.

Główna przyczyna? Ten cykl nie jest napędzany popytem

Zwykle wzrosty wolumenów komponentów były powiązane z rozwojem smartfonów czy rewolucją chmurową. Tym razem tak nie jest – zyski rosną, ale wolumeny już nie.

„Jeśli spojrzymy na Nvidię – ich układy są produkowane w TSMC. Skoro jesteśmy dwa lata do przodu, to TSMC powinno pracować pełną parą, a tak nie jest. Wykorzystanie wynosi 73%. To absurdalne. A jednocześnie budujemy nowe fabryki w USA, jakby były pilnie potrzebne. Ten cykl jest więc napędzany głównie zyskami” – tłumaczył Aasholm.

Zwrócił również uwagę na rosnące geopolityczne i strategiczne rozbieżności między regionami. Jego zdaniem to Tajwan posiada obecnie najbardziej spójną strategię narodową dotyczącą półprzewodników.

„W rządzie Tajwanu nie ma nikogo, kto nie rozumiałby półprzewodników. To nie są politycy, to ludzie z branży, którzy dopiero później zostali politykami” – powiedział.

Wskazał na tajwańską politykę „T-1”, zgodnie z którą najbardziej zaawansowane procesy produkcyjne pozostają na miejscu, a technologie starszych generacji mogą być eksportowane.

„Oznacza to, że obecnie w USA produkuje się układy 4-nanometrowe, podczas gdy 3 nanometry zostają na Tajwanie. Wkrótce to będą 2 nanometry na Tajwanie i 3 nanometry w USA. Ale generalnie chodzi o to, by najlepsze technologie pozostały w kraju przez określony czas.”

Dla porównania, według Aasholma, europejskie ambicje dotyczące półprzewodników pozostają po prostu niejasne.

„Próbujemy stworzyć wielki przemysł półprzewodnikowy, ale bez żadnego planu i bez pieniędzy” – skwitował.

Jego rada dla europejskich firm: dostosować się do dominujących branż w swoich krajach i włączać się w istniejące ekosystemy. Duński analityk zwrócił również uwagę na silną pozycję Europy w zakresie narzędzi do produkcji półprzewodników, a w szczególności technologii EUV, czyli dziedziny, w której liderem jest ASML.

„To nie tylko firma, to cała branża” – zauważył.

Zapytany o oznaki nadchodzących zaburzeń cyklicznych, Aasholm skrytykował branżę za zbytnią ufność w przestarzałe wskaźniki i korporacyjny optymizm.

„Jest za dużo waty cukrowej” – powiedział, odnosząc się do przesadnie optymistycznych przekazów dla inwestorów. „Trzeba patrzeć na dane. Na dane źródłowe. Co dzieje się w każdym obszarze łańcucha dostaw.”

Co dalej?

Aasholm ostrzega, że rosnące znaczenie AI zmienia całą branżę.

„AI zwiększa popyt. Ale to jedyny motor. Mamy więc sytuację, w której cały wzrost napędzany jest jednym czynnikiem.”

Aby lepiej zrozumieć przyszłość, Aasholm analizował inwestycje firm chmurowych. Z danych wynika, że w tym roku zwiększą one swoje nakłady inwestycyjne (CapEx) aż o 48%. Ostrzega, że to jeszcze bardziej ograniczy podaż w innych segmentach, ponieważ pamięci i inne komponenty będą coraz częściej kierowane do spełniania potrzeb hyperskalerów.

„Jestem dość pewny, że ten cykl AI będzie kontynuowany. Ale to jeszcze bardziej utrudnia sytuację reszcie branży. Skoro rynek centrów danych stanowi obecnie 38% całego rynku półprzewodników, to co się stanie, gdy osiągnie 58% albo 68%? A to nieuniknione” – dodał.

Claus Aasholm będzie jednym z głównych prelegentów podczas kilku Evertiq Expo w 2026 roku, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z publicznością w całej Europie. Wystąpi jako keynote speaker podczas Evertiq Expo French Riviera (12 marca), w Krakowie (7 maja) oraz w Malmö (21 maja). Rejestracja na wydarzenia już ruszyła!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB June 26 2025 09:31 V24.1.26-1
reklama
reklama