
Polacy i Norwegowie z 6 mld EUR finansowania dla Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Norweski koncern energetyczny Equinor oraz największa prywatna grupa energetyczna w Polsce – Polenergia – zakończyły proces finansowania budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wartość całej transakcji przekracza 6 miliardów euro, co czyni ją najdroższym przedsięwzięciem w historii polskiej energetyki.
W finansowanie inwestycji zaangażowanych zostało około 30 instytucji, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Wśród nich znalazły się m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB). Polska agencja KUKE zapewniła gwarancje kredytowe, natomiast niemiecka Euler Hermes objęła kredytodawców ubezpieczeniem eksportowym. Oba projekty – Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – zostały zabezpieczone osobnym pakietem finansowania o wartości przekraczającej 3 miliardy euro.
Zamknięcie finansowania oznacza, że zostały spełnione warunki konieczne do uruchomienia kredytów. Wcześniej, 19 maja 2025 roku, Equinor i Polenergia podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne (FID), umożliwiając rozpoczęcie fazy budowy.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają łącznie osiągnąć moc 1440 MW. Inwestycja zakłada budowę 100 turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Turbiny te mają dostarczać energię elektryczną do ponad dwóch milionów gospodarstw domowych w Polsce, co ma istotne znaczenie dla krajowego bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Uruchomienie farm planowane jest na 2028 rok.
Inwestycja jest również postrzegana jako impuls dla rozwoju lokalnego przemysłu i całej gospodarki. Budowa farm wpisuje się w szerszą strategię transformacji energetycznej Polski oraz politykę dekarbonizacji.
”Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych we współczesnej historii Polski. Razem stanowią największe finansowanie projektowe, jakie kiedykolwiek zrealizowano w polskim sektorze energetycznym. Silne zainteresowanie ze strony instytucji finansowych podkreśla solidność tych projektów, a także ich strategiczne znaczenie dla transformacji energetycznej Polski oraz integracji wielkoskalowych odnawialnych źródeł energii z krajowym systemem energetycznym. Po podjęciu kluczowych decyzji i zabezpieczeniu finansowania koncentrujemy się teraz na bezpiecznej, terminowej i efektywnej realizacji budowy — ściśle współpracując z naszymi partnerami, aby urzeczywistnić tę przełomową wizję” - powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
“Dokonaliśmy rzeczy niezwykłej: zamknęliśmy finansowanie zapewnione przez około 30 instytucji, największych graczy na międzynarodowym rynku finansowym, uzyskaliśmy wyjątkowo dobre warunki na wymagającym w ostatnich miesiącach rynku. Rozpoczynamy fazę budowlaną, tak by za trzy lata do polskich domów popłynęła czysta energia pochodząca z najnowocześniejszych turbin. Zamknięcie finansowania stawia nas w gronie największych prywatnych europejskich inwestorów w energetyce. To ogromny powód do dumy, że transakcja w formule project finance o takiej skali jest udziałem Polenergii, a polska prywatna grupa energetyczna, której największą akcjonariuszką jest Dominika Kulczyk, napędza transformację energetyczną” - powiedział Adam Purwin, prezes Polenergii S.A.
Norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor działa globalnie na ponad 30 rynkach. Koncern posiada doświadczenie w projektach morskich i dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku. W Polsce, oprócz dostaw gazu ziemnego przez Baltic Pipe, Equinor rozwija trzy projekty morskich farm wiatrowych (Bałtyk 1, 2 i 3) oraz inwestuje w odnawialne źródła energii na lądzie poprzez spółkę Wento.
Polenergia to największa polska, prywatna grupa energetyczna, która prowadzi działalność w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł oraz jej dystrybucji i sprzedaży. Firma koncentruje się na rozwoju zeroemisyjnej gospodarki i od 2005 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. Jej kluczowym projektem jest budowa farm wiatrowych na Bałtyku.