reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Comission
Nauka i technologie |

CTO i ESA łączą siły - europejskie satelitarne 5G coraz bliżej

Constellation Technologies & Operations (CTO) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały porozumienie o wspólnych testach infrastruktury telekomunikacyjnej 5G w paśmie milimetrowym (mmWave), zlokalizowanej na orbicie okołoziemskiej. Eksperyment ma zostać przeprowadzony w czerwcu 2025 roku i stanowi część szerszego planu rozwijania europejskiej technologii łączności satelitarnej nowej generacji.

Test będzie oparty na tzw. ładunku regeneracyjnym działającym w paśmie 5G mmWave. Jego celem jest sprawdzenie interoperacyjności sieci naziemnych i satelitarnych oraz ocena możliwości dostarczania szybkiego i niskolatencyjnego internetu w sposób komplementarny do istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Porozumienie CTO i ESA zakłada m.in. wspólne kampanie testowe na orbicie oraz dzielenie się wiedzą techniczną i zasobami infrastrukturalnymi. ESA wniesie do projektu swoje zaplecze badawcze, w tym ośrodek ECSAT w Wielkiej Brytanii. CTO zapewni technologię opracowaną we Francji. Obie strony deklarują, że celem współpracy jest budowa niezależnego, europejskiego ekosystemu łączności hybrydowej – łączącej technologie naziemne i satelitarne.

W projekcie kluczowe znaczenie ma tzw. konstelacja satelitów umieszczonych na bardzo niskiej orbicie (VLEO). CTO planuje, by nowa infrastruktura była współdzielona i neutralna – co oznacza, że operatorzy telekomunikacyjni będą mogli korzystać z niej bez konieczności budowy własnych sieci satelitarnych. Model ten ma umożliwić tańsze i szerzej dostępne usługi, także w regionach trudno dostępnych – takich jak obszary wiejskie, miejsca dotknięte kryzysem humanitarnym czy rejony o słabej infrastrukturze naziemnej.

Inicjatywa ma także aspekt strategiczny. Rynek satelitarnych usług łączności zdominowany jest obecnie przez podmioty z USA i Chin. Projekt CTO i ESA ma być europejską odpowiedzią na ten stan rzeczy – oferując alternatywę opracowaną i zarządzaną w Europie.

Europejska Agencja Kosmiczna od lat angażuje się w rozwój sieci nieterestrialnych (Non-Terrestrial Networks – NTN), zgodnych ze standardami 3GPP. Obecne porozumienie jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia technologicznej suwerenności Europy w obszarze telekomunikacji kosmicznej.

CTO deklaruje, że jego rozwiązania będą mogły wspierać operatorów na całym świecie, oferując dostęp do infrastruktury satelitarnej 5G bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych. Firma kładzie nacisk na integrację usług naziemnych i kosmicznych, tworząc hybrydowy model działania, który ma odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na szybki i niezawodny internet – także poza głównymi ośrodkami miejskimi.

„Sojusz z ESA odzwierciedla wspólną ambicję: budowę konkurencyjnej europejskiej suwerenności w zakresie łączności kosmicznej, opartej na śmiałej technologii zaprojektowanej i opracowanej w Europie. Udowadniamy, że można konkurować na skalę globalną bez kompromisów, przywracając operatorom telekomunikacyjnym kontrolę nad ich przyszłością w kosmosie. Kosmos to nowa granica dla telekomunikacji” - powiedział Charles Delfieux, dyrektor generalny i założyciel CTO.

„Umowa ta jest zgodna ze strategią ESA, która zakłada wspieranie rozwoju innowacyjnych europejskich podmiotów i wspólne budowanie odpornej łączności. Nadchodzące testy z CTO utorują drogę dla nowych hybrydowych zastosowań na styku sieci naziemnych i kosmicznych” - powiedział Laurent Jaffart, dyrektor ds. łączności i bezpiecznej komunikacji w ESA.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB May 25 2025 19:20 V24.1.6-2